Екомайданчики - складова екологічної інфраструктури у Шишацькій ОТГ
облаштування 30 екомайданчиків для роздільного збору ресурсоцінних відходів
Анотація
Актуальність підготовки проекту «Екомайданчики - складова екологічної інфраструктури у Шишацькій ОТГ» зумовлена незадовільною ситуацією у поводженні із твердими побутовими відходами (ТПВ). Існуюча практика в Україні поводження з ТПВ не забезпечує захист населення і навколишнього природного середовища від шкідливого їх впливу. Це є загальнодержавною проблемою.
Крім того, пункт «і» статті 32 Закону України «Про відходи» забороняє з 1 січня 2018 року захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів.
Одна з важливих проблем Шишацької територіальної громади – це щорічне збільшення площ забруднення ТПВ. В складі ТПВ більше 40% складають цінні компоненти, такі як пластик, поліетилен, папір, скло, метал, які вивозяться на сміттєзвалище без сортування та відбору.
Тому одним із шляхів зміни ситуації є запровадження роздільного збирання сміття (встановлення екомайданчиків) по населених пунктах та його досортовування на сміттєсортувальній лінії, адже, наприклад, вміст контейнера з пластиковими відходами потрібно розділяти, як мінімум, на сім видів. Комплексність у поводженні із ТПВ дозволить не тільки поліпшити екологічну ситуацію, а й даватиме прибуток від направлення вторинної сировини (скло, пластик, папір, метал тощо) на переробку, а не на полігон ТПВ.
Екомайданчик включає в себе чотири ємності для розділення сміття по фракціям і огорожу з трьох сторін. Баки виготовлені з листового металу та з дроту. Огорожа із профільної труби та профнастилу.
Опис проблеми
Забезпечення належного санітарного стану сільських населених пунктів є однією з найактуальніших та найважливіших тем для Шишацької ОТГ. Щорічно на території громади утворюється 47000 м3 твердих побутових відходів, проте через відсутність необхідної інфраструктури не всі вони переробляються та обробляються належним чином. На сьогоднішній день сільські населені пункти не мають належно об лаштованих місць для роздільного збору відходів, що не тільки суперечить законодавству, але й переповнює полігон,зменшуючи термін його експлуатації.
Наразі у громаді ведеться цілеспрямована робота стосовно запровадження ефективного механізму поводження з твердими побутовими відходами на території сільських населених пунктів. Уже зроблено перші кроки у напрямі сортування сміття, а саме придбано та змонтовано сміттєсортувальна лінію, збудовано полігон твердих побутових відходів. Однією із умов раціонального його функціонування є організація мережі майданчиків, що дасть можливість максимально відібрати з відходів ресурсно-цінні матеріали, а, відповідно, майже в два рази збільшити термін експлуатації полігону твердих побутових відходів.
Впровадження даного проекту забезпечить реалізацію державної політики у сфері поводження з твердими побутовими відходами, яка визначається стратегічними завданнями, визначеними у Державній стратегії регіонального розвитку та Стратегії розвитку Полтавської області на період 2021-2027 року. Цільовою групою проекту є всі мешканці громади, оскільки ефект від реалізації має загальне значення для всієї об’єднаної громади.
Сфера реалізації
поводження з ТПВ
Мета та завдання
Метою проекту є створення належних умов для поліпшення екологічного стану шляхом утилізації, сортування, знешкодження побутових відходів і обмеження їх шкідливого впливу на навколишнє середовище та здоров’я людини.
Основним завданням проекту є придбання та облаштування екомайданчиків (місць для роздільного збору ресурсоцінних відходів) у кількості 30 шт.
Опис діяльності
Запропонований підхід сортування ТПВ в даний час є найменш витратним і економічно ефективним способом сортування твердих побутових відходів для подальшої переробки. Впровадження даного алгоритму сортування і пресування ТПВ дозволяє отримати значний економічний ефект, який полягає в наступному:
- Збільшення терміну експлуатації полігону, в 3 - 4 рази і зменшення його площі в 5-6 разів;
- Можливість отримання і подальшого використання вторинної сировини.
В рамках проекту заплановано встановлення 30 екомайданчиків у наступних населених пунктах:
Гоголево - 2 шт; Шафранівка – 1 шт; Воронянщина – 1шт; Велика Бузова – 2 шт; Тищенки – 2 шт; Сагайдак – 2 шт; Дмитрівка – 1 шт; Пришиб – 2 шт; Переводчикове – 1 шт; Великий Перевіз – 3 шт; Михайлики – 2 шт; Воскобійники – 2 шт; Носи – 1 шт; Вертелецьки – 1 шт; Баранівка – 2 шт; Жоржівка – 2 шт; Покровське – 2 шт; Ковердина Балка – 1 шт.
Реалізація даного проекту забезпечить вилучення корисних компонентів з ТПВ, що дасть можливість отримати значний економічний ефект не тільки за рахунок доходу від їх реалізації, але й за рахунок економії на витрати перевезення первинної сировини, попередження забруднення навколишнього середовища та створення умов для отримання з ТПВ інших корисних матеріалів. Додатковими заходами проекту є також проведення широкої агітаційної роботи щодо впровадження системи роздільного збирання сміття.
Очікувані результати
Короткотривалі результати:
• зменшення кількості несанкціонованих сміттєзвалищ на територіях сільських населених пунктів Шишацької ОТГ;
• підвищення рівня благоустрою територій населених пунктів;
• організація мережі екомайданчиків.
Перспективні результати:
• стале функціонування запровадженої єдиної системи збору та вивезення ТПВ з території населених пунктів;
• підвищення рівня екологічної культури та свідомості жителів району у сфері поводження з відходами;
• покращення санітарного стану довкілля населених пунктів.
У результаті реалізації проекту отримуємо :
• дотримання сучасних екологічних стандартів у сфері поводження з твердими побутовим відходами, що утворюються на території громади і є наслідком життєдіяльності громадян;
• додаткові вигоди від використання вторинного сировинного ресурсу;
• перетворення твердих побутових відходів з екологічно небезпечного фактору в економічно вигідний ресурс виробництва і споживання.
Сталість
Фінансова сталість.
Налагодження та постійне функціонування системи збору і вивезення ТПВ з населених пунктів на функціонуючий полігон значно знизить рівень витрат місцевих бюджетів на ліквідацію стихійних сміттєзвалищ; утримання полігону ТПВ буде здійснюватися за рахунок бюджетних коштів та коштів отриманих від сортування відходів на полігоні.
Інстуційна сталість.
Впровадження даного проекту забезпечить розвиток підприємницької діяльності у сфері сортування відходів та покращить матеріально-технічну базу КП „Техкомунбуд“, яке буде балансоутримувачем екомайданчиків.
Політична сталість.
Реалізація проекту позитивно вплине на формування екологічної політики, на взаємовідносини органів місцевого самоврядування з комунальним підприємством, установами, організаціями, з місцевими підприємствами, з місцевими органами виконавчої влади на зміни управлінської поведінки.
г) інновація
Інновація проекту полягає у комплексному підході до переробки та утилізації ресурсоцінних компонентів твердих побутових відходів. Проект демонструє схему організації повного циклу поводження з ТПВ в сучасних умовах, яка представляє собою раціоналізовану систему збору і вторинної переробки компонентів ТПВ в продукти, що мають споживчу вартість.
Суб’єкти співробітництва
Категорія
Друга категорія
Напрям
Поліпшення екологічної інфраструктури, зменшення ризику виникнення природних та техногенних катастроф
Статус
Не реалізовано
Номер
12