Капітальний ремонт Зубанівської криниці по вул. Берегова в м. Хорол Полтавської області

улаштування Зубанівської криниці, джерела питної води

Анотація

Хорольська об’єднана територіальна громада Лубенського району утворена відповідно до постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року №807-ІХ. До складу Хорольської громади увійшли 3 сільських громади і 10 сільських рад, які об’єднали 92 населених пункти (13 старостинських округів). Площа громади на час утворення становить 1000 кв. км, демографічна ситуація в районі – 32 661 жителя, в т.ч. 12 747 чоловік міського населення. Адміністративний центр громади – місто Хорол – древнє слов’янське місто, територія якого насичена пам’ятками різних епох та культур, розташоване на правому березі однойменної річки Хорол, через який проходить європейський транспортний маршрут міжнародного значення М03 «Київ-Харків-Довжанський». Вдале географічне розташування міста робить його не тільки потужним транспортним вузлом, а і туристично привабливим центром українських традицій.
На сьогоднішній день на території Хорольської громади та далеко за її межами відомі легенди про життєдайні ключові джерела хорольської води. Такими є криниця в приміському селі Глибока Долина та Зубанівська криниця в місті Хорол. Більше сотні років Зубанівська криниця була для хорольчан святинею, цілительницею, символом щедрості, чистоти і духовності. Свого часу під керівництвом міського голови Л.П. Павлович була втілена в життя ідея подавати цілющу воду із Зубанівської криниці в кожен будинок міста, було збудовано водогін. Проте внаслідок зсуву ґрунту та господарської недбалості насьогодні серед хащ на території бувшого водогону пробивається лиш декілька джерелець – нащадків знаменитого Зубанівського джерела. Містяни знайшли чудові джерела в селі Кутуржиха, біля хутора Редчине. Звідти і до сьогодні возять питну воду в Хорол, а також купують привозну воду в магазинах. Саме тому, для вирішення проблем із забезпечення якісною питною водою мешканців міста, відновлення і збереження історико-культурної спадщини адміністративного центру громада міста Хорол виступила із пропозицією капітального ремонту Зубанівської криниці.
Актуальність проєкту полягає у забезпеченні налагодження щонайменше двох важливих аспектів розвитку громади:
1. Відтворенні та збереженні історико-культурної спадщини Хорольщини – гідрологічної пам’ятки природи місцевого значення – Зубанівської криниці;
2. Підвищенні рівня якості питної води для населення, поліпшення санітарно-епідемічної ситуації в місті, охорону і раціональне використання джерел питного водопостачання,а відтак – забезпечує виконання пріоритетних завдань органів місцевого самоврядування щодо охорони культурної спадщини та культурних цінностей, створення позитивного іміджу міста та розвиток туристичної привабливості громади;
3. Забезпечує підвищення рівня соціально-побутових умов життєдіяльності мешканців міста Хорол шляхом сталого забезпечення населення якісною питною водою у відповідності з санітарно-гігієнічними нормами і стандартами, передбаченими чинним законодавством та створення нормальних умов для надійного і безперебійного функціонування джерела Зубанівської криниці.
Проблеми забезпечення населення України якісною питною водою належать до найважливіших проблем державного значення, оскільки вони безпосередньо впливають на стан здоров’я населення і кардинально визначають ступінь екологічної та епідеміологічної безпеки цілих регіонів.
Питна вода – життєво необхідний продукт в щоденному раціоні людини. Звісно, для гарного здоров’я людині необхідно використовувати якісну питну воду, якою була і залишається вода з Зубанівської криниці, оскільки вона краще захищена від впливу бактеріального та хімічного забруднення.
Ситуація із відтворення та збереження історико-культурної спадщини Хорольської громади також вимагає прийняття ряду рішень та дієвих кроків від органів державної влади. Збереження об’єктів культурної спадщини має стати ключовим елементом стратегії розвитку адміністративного центру громади і населених пунктів Хорольщини. Мобілізація економічного ресурсу культурної спадщини – основа міської регенерації. Стратегія в цьому напрямку повинна будуватися на основі збалансованих і гармонійних відносин між вимогами громадськості, економічної діяльності та охорони історичного середовища. Вона повинна привести до визнання спільної відповідальності за збереження спадщини.
Разом з тим залишається основною проблемою, на вирішення якої спрямований даний проєкт є і те, що в громаді стан охорони культурної спадщини є незадовільним. Надто серйозна небезпека, зумовлена новими феноменами, притаманними нашому часові, загрожує культурній спадщині, яка є істотною частиною спадщини людства і джерелом збагачення і гармонійного розвитку нинішньої та майбутньої цивілізації. Будь-які втрати культурної спадщини неминуче відображаються на нинішньому та прийдешніх поколіннях, приводячи до духовного жебрацтва, фальсифікації історії, втрат історичної пам’яті, знищення інтелектуального та творчого потенціалу суспільства в цілому.
Проєкт покликаний покращити розвиток і забезпечити максимальне використання туристичного потенціалу Хорольської громади, покращити промоцію туристичних та історично-культурних переваг регіону.
Інноваційність проєкту полягає у здійсненні комплексу заходів із забезпечення мешканців міста якісною водою шляхом здійснення капітального ремонту джерела питної води – Зубанівської криниці, тим самим сприяти відтворенню автентичності пам’ятки природи і охорону об’єкту культурної спадщини місцевого значення. Однією з новацій є залучення, за бажанням, суб’єктів господарювання міста Хорол, незалежно від форм власності, для спільної реалізації пів фі на умовах спільного фінансування окремих заходів.
Цільові групи проєкту:
1. виконавчі органи міської ради;
2. підприємства, організації, заклади та установи міста;
3. мешканці та гості міста.
Бенефіціари: проєктом матимуть можливість користуватися всі без виключення 12 747 жителів та гості міста Хорол.
Перелік запланованих заходів проєкту:
І етап – Підготовчий етап
1. Підготовка до реалізації проєкту, вирішення базових юридичних, комунікаційних, організаційних, технічних та інших питань. Створення робочої групи із реалізації проєкту та презентація проєкту громаді.
2. Проведення тендерної процедури для визначення переможця з виконання робіт із капітального ремонту Зубанівської криниці.
3. Укладення договору з переможцем тендерної закупівлі по капітальному ремонту Зубанівської криниці.
ІІ етап – Основний етап
1. Розчищення об’єкта: вирубування чагарнику і дерев, демонтаж залишків водопроводу, завезення необхідних матеріалів.
2. Земляні роботи: планування ґрунту, влаштування корит під водовідвідні споруди, влаштування насипу, засів газонів багаторічними травами.
3. Відновлення «дорожнього одягу» місця розташування криниці та під’їзду до неї: влаштування нового дорожнього одягу тротуару з фігурних елементів мощення, сходів з бортового каменю.
4. Дренаж та водопровідні заходи.
5. Заходи для осіб з інвалідність та інших мало мобільних груп населення.
6. Обстановка і благоустрій криниці: влаштування габіонної підпірної стінки, встановлення дерев’яного перильного огородження та альтанки.
ІІІ етап – Заключний етап
1. Проведення постійного контролю та моніторингу за ходом реалізації проєкту, а також оцінки результатів проєкту.
2. Висвітлення результатів проєкту серед місцевих та/або регіональних засобів масової інформації: проведення презентації проєкту. Проведення зборів громади для заслуховування звіту робочої групи про результати реалізації проєкту.
Очікувані якісні результати від реалізації проєкту:
Відтворення автентичності та збереження історико-культурної спадщини міста Хорол – гідрологічної пам’ятки природи місцевого значення – Зубанівської криниці, забезпечення мешканців громади якісною питною водою, поліпшення санітарно-епідемічної ситуації в місті, охорона і раціональне використання джерела питного водопостачання.
Бюджет проєкту:
Загальний бюджет пів фі складає: 806 000 гривень, в тому числі:
1. 350 000 гривень – фінансування з обласного бюджету (43,42 %);
2. 450 000 гривень – фінансування з боку учасника конкурсу (55,83 %);
3. 6 000 гривень – пів фінансування з боку організації партнера (0,75 %).
Партнерські організації (співвиконавці проєкту):
Громадська організація «Хорольський регіон пауерліфтінгу України».

Опис проблеми

В умовах розбудови Української держави, її активної інтеграції до європейського і світового співтовариства значно посилився інтерес до історичного минулого, виявлення та дослідження невідомих сторінок вітчизняної історії. Відношення до культурної спадщини, яка збереглася до наших днів у вигляді різноманітних об’єктів, що мають універсальну історичну, наукову, культурну і мистецьку цінність, є одним із важливих показників культури.
Збережена та належним чином репрезентована культурна спадщина — джерело зростання і духовного розвитку українського народу, формування його спільної історичної пам’яті. Прагнення України зайняти належне місце в сучасному європейському культурному процесі, завдання мати власне обличчя в контексті розвитку європейської і світової цивілізації неможливе без усвідомлення свого історичного коріння шляхом вивчення і популяризації історичного минулого, пам’яток культурної спадщини, їх органічного включення в суспільне життя. Пам’яткам історії та культури належить чільне місце у відтворенні історичної пам’яті народу, яка являється потужним чинником встановлення зв’язку минулого із сьогоденням, каталізатором збереження і збагачення патріотичних цінностей, важливою складовою формування ідентичності нації. Упродовж останніх років значно актуалізувалося вивчення історико-культурної спадщини українського народу в зв’язку з прагненням скласти об’єктивну картину історичного буття народу, подій, що мали місце на українських теренах, бажанням розглядати свою державу і її надбання у контексті європейського виміру.
Економічний аспект вирішення проблеми – забезпечення ефективного використання коштів місцевих бюджетів на розвиток та збереження належним чином культурної спадщини – джерела зростання та духовного розвитку населення Хорольської громади.
Для покращення соціально-економічного становища міста, збільшення його інвестиційної привабливості та створення комфортних умов проживання жителів громади, праці і відпочинку населення, існує необхідність відтворення і збереження Зубанівської криниці з метою розвитку туристичного кластеру в громаді – це завдання є досить актуальне як в місті, області, так і державі в цілому, адже зелений туризм – це артерія економіки.
Одним із шляхів вирішення даного питання є залучення та об’єднання додаткових джерел фінансування із бюджетів різних рівнів. Виконання поставленого завдання є економічно вигідним, що дасть можливість територіальній громаді більш ефективно використовувати бюджетні кошти, яких так не вистачає на рівні місцевих бюджетів. Створення комфортних умов проживання для членів територіальної громади – головне завдання органів місцевого самоврядування.
Зубанівська криниця — гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення. Це джерело підземних вод, що має лікувальне, естетичне, оздоровче та історико-культурне значення. Історична святиня заслуговує особливої уваги з боку мешканців та органів влади громади.
Варто звернути увагу на вагомий історичний факт про те, що згадка про склад та цілющі властивості води із Зубанівської криниці зафіксована у «Записках імператорського С.-Петербурського мінералогічного общества» в 1905 році.
Джерело Зубанівської криниці знаходиться в південній частині міста Хорол, займає територію площею 1590 м², яка частково забудована одноповерховими житловими будинками. Станом на сьогоднішній день міський водогін, збудований у 60-ті роки минулого століття, не функціонує. На території знаходяться лише руїни та залишки водогону. Ділянка території Зубанівської криниці сумішується з кромкою проїзної частини вулиці Берегова. У межах капітального ремонту знаходяться залишки трьох колодязів, обкладених цегляною кладкою. Навколо Зубанівської криниці знаходяться залишки будівельного сміття, фундаментних блоків, бетонних плит та цегли. На території залягає болотна рослинність, частково чагарниками та аварійними деревами, які потребують вирубуванню.
У результаті обстеження стану навколо Зубанівської криниці було виявлено:
1. Локальні підтоплення території поверхневими та підземними водами;
2. Відсутність твердого покриття підходу до криниці;
3. Руйнування залишків водопроводу;
4. Заростання території дикою та болотною рослинністю;
5. Відсутність заходів для відведення поверхневих вод з території.
Стан території навколо Зубанівської криниці не задовільний, тому потребує капітального ремонту з влаштуванням водовідвідних заходів та підходу до криниці з твердим покриттям.
Цільові групи проєкту:
1. Виконавчі органи міської ради;
2. Підприємства, організації, заклади та установи міста;
3. Мешканці та гості міста.
Бенефіціари: проєктом матимуть можливість користуватися всі без виключення 12 747 жителів та гості міста Хорол.

Сфера реалізації

питне водопостачання

Мета та завдання

Мета проєкту полягає у здійсненні комплексу заходів із забезпечення мешканців міста якісною водою шляхом здійснення капітального ремонту джерела питної води – Зубанівської криниці, тим самим сприяти відтворенню автентичності пам’ятки природи і охорону об’єкту культурної спадщини місцевого значення.
Головним завданням даного проєкту є відтворення та збереження Зубанівської криниці – гідрологічної пам’ятки природи з 200-річною історією. В проєкт ввійдуть роботи по очищенню занедбаної території криниці та по благоустрою цього історичного місця, а також побудова криниці за зразком, що на старовинних фото. Відроджена Зубанівська криниця всіх віддячить своєю живою цілющою водою, а також отримає шанс стати цікавим туристичним об’єктом.

Опис діяльності

Перелік запланованих заходів проєкту:
І етап – Підготовчий етап
1. Підготовка до реалізації проєкту, вирішення базових юридичних, комунікаційних, організаційних, технічних та інших питань. Створення робочої групи із реалізації проєкту та презентація проєкту громаді.
2. Проведення тендерної процедури для визначення переможця з виконання робіт із капітального ремонту Зубанівської криниці.
3. Укладення договору з переможцем тендерної закупівлі по капітальному ремонту Зубанівської криниці.
ІІ етап – Основний етап
7. Розчищення об’єкта: вирубування чагарнику і дерев, демонтаж залишків водопроводу, завезення необхідних матеріалів.
8. Земляні роботи: планування ґрунту, влаштування корит під водовідвідні споруди, влаштування насипу, засів газонів багаторічними травами.
9. Відновлення «дорожнього одягу» місця розташування криниці та під’їзду до неї: влаштування нового дорожнього одягу тротуару з фігурних елементів мощення, сходів з бортового каменю.
10. Дренаж та водопровідні заходи.
11. Заходи для осіб з інвалідність та інших мало мобільних груп населення.
12. Обстановка і благоустрій криниці: влаштування габіонної підпірної стінки, встановлення дерев’яного перильного огородження та альтанки.
ІІІ етап – Заключний етап
1.Проведення постійного контролю та моніторингу за ходом реалізації проєкту, а також оцінки результатів проєкту.
Внутрішній моніторинг ефективності проведених заходів проєкту передбачений впродовж усього процесу його реалізації працівниками виконавчого комітету міської ради, депутатами та мешканцями територіальної громади.
2. Висвітлення результатів проєкту серед місцевих та/або регіональних засобів масової інформації: проведення презентації проєкту. Проведення зборів громади для заслуховування звіту робочої групи про результати реалізації проєкту.
Підготовка та публікація із залученням засобів масової інформації, зокрема обласної, районної газет та місцевого інформаційного вісника громади щодо важливості даного проєкту. Висвітлення на WEB-сайті Хорольської міської ради для інформування більш широкого загалу громадян основних цілей проєкту, завдань та ходу його виконання.

Очікувані результати

Відновлення та збереження пам’ятки архітектури місцевого значення Зубанівська криниця.

Сталість

Фінансова сталість.
При здійсненні проекту фінансова сталість полягатиме у застосуванні особливих підходів до здійснення капітального ремонту та відтворення Зубанівської криниці, яка являється історичною пам’яткою громади і потребує особливих підходів. Подальше утримання буде фінансуватись за рахунок коштів місцевого бюджету.
Інстуційна сталість.
Реалізація проекту вплине на розвиток мережі об’єктів історичної спадщини Хорольської громади, що дасть змогу забезпечити заходами з розвитку культури та туризму, історичної привабливості міста.
Політична сталість.
Реалізація проекту матиме суттевий вплив на вирішення проблеми патріотичного виховання, забезпечення туристичної привабливості міста, формування нових суспільних відносин у межах громади та серед молоді зокрема.

Суб’єкти співробітництва

Лідер

Хорольська міська рада

Категорія

Друга категорія

Напрям

Поліпшення екологічної інфраструктури, зменшення ризику виникнення природних та техногенних катастроф

Статус

Брав участь

Номер

23

Вподобало

225

Бюджет за статтями видатків

Загальний бюджет


Очікувані джерела фінансування

План-графік


Учасник(и)

Партнерські організації