Запровадження системи збирання твердих побутових відходів у Гребінківській міській територіальній громаді – Чиста громада

Гребінківська міська територіальна громада є однією з перших в області, яка утворилася шляхом об’єднання громад населених пунктів (до середини 2020 року): м.Гребінка, с.Мар’янівка, с.Слободо-Петрівка, с.Новодар, с.Гулаківка, с.Загребелля, с.Оржиця, с.Польове. Актуальність проєкту полягає в запровадженні ефективних механізмів поводження з твердими побутовими відходами за рахунок впровадження ефективного і своєчасного збирання твердих побутових відходів у Гребінківській МТГ та вивозу їх на сміттєзвалище.

Анотація

Актуальність проєкту полягає в запровадженні ефективних механізмів поводження з твердими побутовими відходами за рахунок впровадження ефективного і своєчасного збирання твердих побутових відходів у Гребінківській МТГ та вивозу їх на сміттєзвалище.
Побутове сміття - це фракція твердих відходів, яка утворюється в комунальному господарстві міст та інших населених пунктів. Зростання відходів виробництва та споживання — одна з найактуальніших екологічних проблем сучасного світу. Ця суміш несе загрозу людям і навколишньому середовищу. Тверді побутові відходи мають різноманітний склад. Сміття, що утворюється в житловій забудові, містить харчові відходи, скло, метал, пластмаси, старе взуття, ганчір’я, кімнатне сміття, макулатуру, відходи профілактичного ремонту, попіл, шлак, дворове сміття, опале листя, гілки дерев. Організація робіт зі збирання ТПВ вимагає зусиль у спілкуванні з громадськістю.
Необхідно перезавантажувати громадську й експертну думку на реалізацію таких стратегічно виважених технічних рішень, які б відчутно сприяли зменшенню утворення побутових відходів, мінімізації місць їх знешкодження.
Законодавство про відходи складається із законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про поводження з радіоактивними відходами», «Про металобрухт» та Кодексу України про надра. Воно визначає правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини. Комплексної програми поводження з твердими побутовими відходами у Полтавській області на 2017 – 2021 роки», затвердженої рішенням сімнадцятої сесії обласної ради сьомого скликання від 14.07.2017 № 497.

Опис проблеми

Місто Гребі́нка — районний центр, розташоване на північному заході Полтавської області, в центральній частині України. Гребінка –залізничний вузол, розташований на перехресті двох важливих залізничних магістралей — Харків-Київ, Москва-Одеса. Відстань від обласного центру 190 кілометри, від Києва — 156 км (автошлях E40, з яким збігається МОЗ). До аеропорту Бориспіль – 110 км. За 12 км від Гребінки проходить міжнародна автомагістраль Київ-Харків. Територія міста - 965,7 га.
Гребінківська міська територіальна громада є однією з перших в області, яка утворилася шляхом об’єднання громад населених пунктів (до середини 2020 року): м.Гребінка, с.Мар’янівка, с.Слободо-Петрівка, с.Новодар, с.Гулаківка, с.Загребелля, с.Оржиця, с.Польове.
Відповідно до розпорядження КМУ від 12 червня 2020 р. № 721-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Полтавської області» визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Полтавської області, таким чином, до складу Гребінківської міської територіальної громади ввійшли 1 міська та 16 сільських рад: місто Гребінка та 41 сільський населений пункт (Березівка, Бесідівщина, Відрадне, Високе, Горби, Григоріва, Грушківка, Гулаківка, Загребелля, Корніївка, Короваї, Кулажинці, Лутайка, Майорщина, Мар’янівка, Михайлівка, Наталівка, Новодар, Новоселівка, Овсюки, Олексіївка, Олександрівка, Осавульщина, Оржиця, Павлівщина, Писарщина, Покровщина, Польове, Почаївка, Рудка, Саївка, Світанок, Сербинівка, Сімаки, Скочак, Сліпорід-Іванівка, Слободо-Петрівка, Сотницьке, Стукалівка, Тарасівка, Тополеве). Адміністративним центром громади є місто Гребінка. Чисельність населення складає 21,7 тис.
Для зміни нинішньої ситуації в МТГ необхідно докорінно змінити свідомість громадян по відношенню до поводження з побутовими відходами, зокрема, вести боротьбу з несанкціонованими звалищами, захаращенням лісосмуг впроваджуючи систему євроконтейнерів. Вона ґрунтується на упорядкованому (стаціонарному) збиранні побутових відходів і дозволить кожному в зручний для нього час виносити сміття, і не чекаючи приїзду сміттєвоза, вирішувати багато проблем у домашньому побуті, що дозволить позбутися лишків у домівках, а також у дворах приватного сектору, квартирах, на вулицях і в лісосмугах громади і прилеглих до них територій.
Детальне визначення проблематики
Удосконалення існуючої системи збору та вивезення ТПВ у громаді матиме не тільки позитивне економічне та екологічне значення, а й соціальне. Адже система ефективно діятиме за умови активної участі населення. Масові заходи, які будуть проведені у рамках проєкту, сприятимуть усвідомленню членів громади власної ролі у самоврядуванні й зробить налагоджену систему соціально значимою для кожного мешканця міста. Це важливо для подальшого успішного функціонування налагодженої системи збору сміття після закінчення проєкту. Проєкт сприятиме покращенню якості життя в громаді, запобіганню захворюваності населення, покращення естетичного вигляду та санітарного стану територіальної громади.

Сфера реалізації

екологічна

Мета та завдання

Мета проєкту - запровадження у місті системи збирання ТПВ, шляхом встановлення євроконтейнерів;
- зміни свідомості громадськості поширення досвіду на приватний сектор міста та сільських населених пунктів, з метою недопущення забруднення околиць населених пунктів, парків, лісопосадок;
Завданням проєкту є:
- розширити мережу абонентів з надання послуг по вивезенню рідких відходів, що дозволить отримати значний економічний ефект;
- удосконалити систему поводження з відходами на території Гребінківської територіальної громади та прилеглих громад;
- забезпечити належні соціально-побутові та санітарно-гігієнічні умови проживання населення;
- покращити санітарно-екологічний стан населених пунктів громад;
- зменшити шкідливий вплив відходів на навколишнє середовище та здоров’я населення;
- збільшити фінансові надходження до місцевого бюджету Гребінківської міської ради.

Опис діяльності

У результаті запровадження проєкту в населених пунктах громади буде замінено старі металеві баки на сучасні контейнери європейського типу з оцинкованого металу.
Встановлення євроконтейнерів має стати невід’ємною частиною благоустрою міста, сприятиме покращенню його санітарного стану та недопущенню екологічної кризи. А також стаціонарне збирання побутових відходів дозволить кожному в зручний для нього час виносити сміття, не чекаючи сміттєвоза.
Реалізація мети проєкту здійснюється з використанням фінансових, адміністративних, економічних та правових методів.

Фінансові методи:
- процес обґрунтування шляхів досягнення мети проєкту та планування витрат на його реалізацію;
- узагальнення наявних ресурсів та забезпечення збалансування планових показників з реальними витратами.

Адміністративні методи:
- налагодження тісної співпраці у вирішенні місцевих проблем керівництва та депутатського корпусу міської, старостатів, приватних підприємців, селянсько - фермерських господарств, громадських організацій;
- забезпечення контролю за виконанням заходів проєкту.

Економічні методи:
- врахування та поєднання інтересів влади, громади та бізнесу;
- якісне виконання заходів проєкту та їх ефективність;
- визначення конкретних цілей кожного заходу проєкту, планування їх реалізації;
- аналіз виконання планових заходів проєкту, ступеня та причин можливого відхилення у його виконанні;

Правові методи:
- оформлення усіх рішень стосовно реалізації проєкту відповідними нормативними актами міської ради, виготовлення проєктно-кошторисної документації ;
- правовий супровід заходів проєкту.

Очікувані результати

Головним результатом реалізації даного проєкту є підвищення ефективності поводження з відходами на території Гребінківської міської територіальної громади та покращення санітарно-епідеміологічних умов проживання населення.
Якісні результати:
- зменшення витрат населення на оренду техніки;
- мінімізація негативних санітарно - епідемічних ризиків та покращення екології громади;
- створення можливості для оперативної локалізації аварійних ситуації у системі водопостачання та водовідведення;
- надання населенню та суб’єктам господарювання різних форм власності якісних та доступних послуг з очистки об’єктів водовідведення на постійній основі;
- збільшення платежів до місцевого бюджету за рахунок збільшення обсягу надання послуг;
- налагодження комплексної системи ефективного поводження з відходами на території громади;
- створення можливостей для обслуговування водогонів та каналізаційних мереж в інших територіальних громадах на платній основі;
- забезпечення комфортного середовища для проживання на території громади та сприяння розвитку екологічної інфраструктури;
- забезпечення вимог екологічної безпеки згідно вимог законодавства.
У результаті впровадження проєкту буде придбано 100 євроконтейнерів, обладнано майданчики для стаціонарного збору твердих побутових відходів для населення.

Сталість

- Фінансова сталість проєкту. Розширення спектру послуг дозволить збільшити кількість отримувачів послуг (як фізичних, так і юридичних осіб) та обсягів сплати за їх надання, стимулюватиме збільшення штатної кількості працівників підприємства і, відповідно, податкових відрахувань. З’явиться можливість реалізовувати вторинну сировину. Наявність якісних послуг, благоустрій територій, стан навколишнього середовища – чинники, які формують індекси задоволеністю життям та привабливості території. Це в свою чергу сприятиме притоку людей до населених пунктів сільських громад, що позитивно позначиться на стані місцевої економіки.
- Інституційна сталість проєкту. Реалізація проєкту дозволить зміцнити матеріально-технічне забезпечення, сприятиме функціонуванню та формуванню позитивного іміджу органу місцевого самоврядування, дозволить надавати якісні послуги населенню і поширити досвід на інші території Гребінківської міської територіальної громади. Подальше утримання, збереження та обслуговування придбаної техніки здійснюватиме переможець тендеру. Буде організовано роботу приймально-сортувальних платформ у інших населених пунктах громади, що позитивно вплине на систему управління відходами.
- Політична сталість проєкту буде забезпечена за рахунок відкритості процесу і результатів управління, яке забезпечується висвітленням ходу та результатів проекту в місцевих ЗМІ. Реалізація проекту підвищить довіру громадськості до влади та матиме суттєвий вплив на формування нових суспільних відносин у межах громади, розшириться поле участі громадськості у прийнятті важливих управлінських рішень, створенні перспективних планів розвитку території, визначенні стратегічних напрямків соціально-економічного розвитку. Зміцниться взаємозв’язок у ланцюжку «влада-громада-бізнес».

Суб’єкти співробітництва

-

Лідер

Гребінківська міська рада

Категорія

Перша категорія

Напрям

Поліпшення екологічної інфраструктури, зменшення ризику виникнення природних та техногенних катастроф

Статус

Переможець

Номер

18

Вподобало

0

Бюджет за статтями видатків

Загальний бюджет


Очікувані джерела фінансування

План-графік


Учасник(и)

Партнерські організації