Реконструкція велосипедної доріжки по проспекту Володимирському у м. Лубни

Лубенська територіальна громада є однією з найбільших громад Полтавської області з адміністративним центром у місті Лубни. За чисельністю населення Лубенська територіальна громада посідає третє місце в області після Полтавської і Кременчуцької територіальних громад. На відстані 144 км залізницею та 136 км шосейними дорогами від Лубен знаходиться обласний центр – м. Полтава, на відстані 202 км – столиця України м. Київ. На сьогодні місто є важливим економічним та культурним центром області. Основними галузями економіки громади є машинобудування, фармацевтична та харчова промисловість, розвинене мале підприємництво. З метою оздоровлення мешканців міста та покращення його екологічного стану виникла потреба у будівництві та облаштуванні екологічної велоінфраструктури у м. Лубни, першим етапом чого буде реконструкція велосипедної доріжки по проспекту Володимирському від загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 до ПП «Лубнимаш» протяжністю 1140 метрів.

Анотація

Лубенська територіальна громада є однією з найбільших громад Полтавської області з адміністративним центром у місті Лубни. За чисельністю населення Лубенська територіальна громада посідає третє місце в області після Полтавської і Кременчуцької територіальних громад.
На відстані 144 км залізницею та 136 км шосейними дорогами від Лубен знаходиться обласний центр – м. Полтава, на відстані 202 км – столиця України м. Київ.
На сьогодні місто є важливим економічним та культурним центром області. Основними галузями економіки громади є машинобудування, фармацевтична та харчова промисловість, розвинене мале підприємництво.

Актуальність проєкту полягає у забезпеченні комфортних, якісних, доступних для всіх категорій населення умов пересування, відновленні та розвитку велоінфраструктури міста, екологічно чистих та безпечних видів транспорту, посилення пропаганди здорового способу життя та покращення екологічного стану довкілля. Окрім цього, успішна реалізація проєкту матиме позитивний вплив на підвищення інвестиційної та туристичної привабливості громади та якості міського середовища.

Основною проблемою, вирішення якої очікується в результаті реалізації проєкту, є те, що при найбільшій інтенсивності руху велосипедів по проспекту Володимирському, велосипедисти не мають належних і безпечних умов для пересування по місту велотранспортом, інфраструктура екологічних видів транспорту залишається недостатньо розвиненою.
Поштовхом до початку реалізації проєкту став вкрай негативний вплив розвитку транспортної системи на екологічний стан міста та необхідність розвитку екологічних видів транспорту, забезпечення пріоритетності розвитку міської пішохідної та велосипедної інфраструктури, яка є екологічною, більш безпечною для людини та середовища і значно зменшує екологічні ризики.

Інноваційність проєкту полягає у застосуванні новітніх методів перепланування вуличного простору з урахуванням інтересів усіх учасників дорожнього руху: пішоходів, велосипедистів та автомобілістів, а також у створенні комфортних та безпечних умов користування вуличним простором усіма категоріями населення, в тому числі маломобільними та з обмеженими можливостями, шляхом використання сучасних інфраструктурних рішень.

Опис проблеми

Лубенська територіальна громада є однією з найбільших громад Полтавської області з адміністративним центром у місті Лубни. На сьогодні місто є важливим економічним та культурним центром області.
У місті достатньо розвинута транспортна система, інфраструктура якої складається із залізничної магістралі «Київ – Полтава» та мережі автомобільних доріг державного і місцевого значення. Містом проходить міжнародна автомобільна дорога державного значення (М-03) «Київ – Харків – Довжанський», яка забезпечує головний транспортний зв’язок Лубен з Києвом та Полтавою. Загальна мережа доріг (вулиць) міста становить 176,7 км, довжина магістральної вуличної мережі міста - 44,0 км.
У зв'язку з цим вулицями міста щоденно рухається значна кількість транспортних засобів, наслідком чого стає щорічне збільшення викидів СО2, що має вкрай негативний вплив на екологічний стан міста. Так згідно з Планом дій зі сталого енергетичного рзвитку міста Лубни інтенсивність прямування автотранспорту в центральній частині міста в середньому складає близько 700 авто\год. Середня кількість викидів СО2 в атмосферу від використання енергії на 1 транспортну одиницю в рік складає близько 1,051 т. Питома вага викидів СО2 в атмосферу від транспорту в загальній структурі викидів - близько 13 %. Протягом останніх років, на жаль, відслідковується тенденція до щорічного збільшення збільшенням парку легкових та вантажних автомобілів, що призводить до зростання викидів.
Все це свідчить про негативний вплив розвитку транспортної системи на екологічний стан міста та необхідність розвитку екологічних видів транспорту, втілення політики сталого розвитку міського середовища, що полягає у пріоритетності розвитку міської пішохідної та велосипедної інфраструктури, яка є екологічною, більш безпечною для людини та середовища і значно зменшує екологічні ризики.
Найбільшу інтенсивність руху велосипедистів у місті має проспект Володимирський, особливо його відрізок від ЗОШ № 2 до ПП «Лубнимаш». По проспекту Володимирському розміщені основні промислові підприємства міста – ПП «Лубенський хлібозавод», Лубенське УВП УТОГ, ПП «Лубнимаш», ТДВ «Лічмаш-прилад», ТОВ «Завод сільгоспмашин», ТОВ «Валтекс-маркетинг плюс», ТОВ «Лубенське ШБУ № 9», на прилеглих до проспекту Володимирського вулицях також розташовано ряд великих промислових підприємств. Більшість працівників цих підприємств у літній та весняно-осінній період віддають перевагу саме велотранспорту під час руху на роботу та з роботи. Крім того, на вказаній вулиці розташовані ЗОШ № 2 та ЗОШ № 8, на прилеглих вулицях – ЗОШ № 3 та ЗОШ № 7, учні яких також із задоволенням використовують велосипеди. Також по проспекту Володимирському розміщено ряд великих торгівельних об'єктів (мережеві супермаркети «Хвилинка», «Маркет Опт», «АТБ» та інші торгівельні точки, продуктові й промислові ринки та авторинок), культурно-розважальних об'єктів (ТРЦ «DEPOT», Центр творчості «Гармонія») тощо. Вказаний відрізок проспекту веде до залізничного вокзалу та автовокзалу. Все це сприяє розвитку велосипедного руху і активному використанню велосипеда як засобу пересування у середмісті.
У 1970-х роках на відрізку проспекту Володимирського від ЗОШ № 2 до ПП «Лубнимаш» було побудовано велосипедну доріжку, яка користувалася значним попитом серед мешканців міста. Але, у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування, роками підтримувався її існуючий стан без належного обслуговування, проведення ремонтних робіт та модернізації. Як наслідок, велосипедна доріжка на даний час втратила своє функціональне призначення і у більшості випадків використовується як пішохідна доріжка.
Проблемою є те, що при найбільшій інтенсивності руху велосипедів по проспекту Володимирському, велосипедисти не мають належних і безпечних умов для пересування по місту велотранспортом, інфраструктура екологічних видів транспорту залишається недостатньо розвиненою.
Крім того, необхідність вирішення цієї проблеми є надзвичайно актуальною для мешканців міста. Так, в єдиній системі місцевих петицій на офіційному сайті міської ради було зареєстровано петицію щодо відновлення велодоріжки по проспекту Володимирському, яка набрала необхідну кількість голосів та потребує вирішення.

Сфера реалізації

Житлово-комунальне господарство

Мета та завдання

Метою проєкту є відновлення та розвиток велоінфраструктури міста, екологічно чистих та безпечних видів транспорту, посилення пропаганди здорового способу життя та покращення екологічного стану довкілля.
Основними завданнями для досягнення мети проєкту є:
- створити безпечні та зручні умови для трудових (на роботу, навчання), ділових (в установи, заклади, банки, на вокзали) та рекреаційних (в парк, по вулиці, за місто) поїздок велосипедом по місту і за його межі;
- зменшити інтенсивність автомобільного руху в місті, особливо у його середмісті, де пролягають основні автомобільні шляхи та спостерігається висока

Опис діяльності

Для реалізації проєкту «Реконструкція велосипедної доріжки по проспекту Володимирському у м. Лубни» необхідно виконати ряд підготовчих та основних заходів:

1. Підготовчі роботи.
Проведення інженерно-вишукувальних робіт. Виготовлення проєктно-кошторисної документації та отримання позитивного експертного звіту щодо розгляду проєктної документації.
Проведення тендерних процедур.
Здійснення робіт по підготовленню території (зняття 171 м3 родючого ґрунту на площі близько 1440 м2 з його транспортуванням, демонтаж 60 п.м. існуючих бортових каменів).
2. Улаштування земляного полотна.
Розробка ґрунту з метою влаштування дорожного корита площею 1440 м2 з приведенням ширини дорожнього покритя велосипедної доріжки у відповідність до вимог будівельних норм і стандартів (2,5 м).
Влаштування насипу з піску на площі близько 300 м2.
3. Влаштування дорожнього одягу.
Влаштування щебеневих подушок на площі 1740 м2 та встановлення 1200 п.м. нового бортового каменю.
Влаштування нового дорожнього покриття з асфальтобетону площею 2250 м2.
4. Організація дорожнього руху.
Встановлення 110 напрямних пластикових стовпчиків згідно з вимогами ДСТУ з метою організації безпеки дорожнього руху та для забезпечення належної видимості зовнішнього краю узбіччя.
Нанесення дорожньої розмітки фарбою (3420 п.м.) на перетинах з проїзною частиною та безпосередньо на велосипедній доріжці у відповідності із ДСТУ 2587-2010.
Встановлення 50 шт. типових дорожніх знаків знаків зі світлоповертаючою поверхнею у відповідності з вимогами правил дорожнього руху та ДСТУ 4100-2002.
5. Здача об’єкта в експлуатацію.
6. Інформаційно-роз’яснювальна кампанія.
Проведення інформаційно-роз’яснювальної кампанії серед мешканців міста із залученням громадськості щодо введення в експлуатацію даного проєкту шляхом систематичного оприлюднення інформації у друкованих засобах масової інформації, на офіційному сайті Лубенської міської ради, на радіо, у соціальних мережах тощо.

Очікувані результати

У результаті реалізації проєкту наше місто отримає велодоріжку, що буде збудована з використанням сучасних технологій та зможе забезпечити екологічність пересування та зручний, безбар’єрний, безперешкодний доступ велосипедистів до найбільш затребуваних об’єктів інфраструктури.
Результатом впровадження екологічної велоінфраструктури стане поступове заміщення автомобільного транспорту на велосипедний, скорочення викидів СО2 та зменшення екологічних ризиків для громади.
Велодоріжка по проспекту Володимирському стимулюватиме поліпшення інвестиційної привабливості міста, стане прикладом для розвитку велосипедного руху, як екологічного способу пересування, та пропагування здорового способу життя серед мешканців міста

Сталість

Процес реалізації проєкту характеризується такими механізмами сталості об’єктів проєкту:
а) Фінансова сталість
Реалізація даного проєкту стане поштовхом до розвитку велоінфраструктури в нашому місті. Використання велосипеду для повсякденних поїздок мешканцями сприятиме економії їхнього сімейного бюджету. Економічна ефективність проєкту буде виражатися в подальшій економії коштів місцевого бюджету на обслуговування та поточні ремонти даного відрізку дороги.
б) Інституційна сталість
Реалізація проєкту вирішує питання місцевого значення щодо забезпечення безпечного, безаварійного та екологічного руху велосипедного транспорту, комфортного та безпечного використання вуличного простору мешканцями та гостями міста. Реалізація проєкту позитивно вплине на розвиток дорожньої інфраструктури міста Лубен за рахунок відновлення об’єкту дорожнього господарства, сприятиме розвитку екологічної інфраструктури та стане поштовхом для розширення мережі велодоріжок по всьому місту.
в) Політична сталість
Реалізація проєкту матиме суттєвий вплив на формування нових суспільних відносин у межах громади міста та призведе до позитивних змін у відносинах Лубенської міської ради з організаціями, підприємствами, комунальними закладами, громадськими організаціями, з органами місцевого самоврядування інших територіальних громад.

Суб’єкти співробітництва

-

Лідер

Лубенська міська рада

Категорія

Перша категорія

Напрям

Розвиток спортивної та туристичної інфраструктури

Статус

На розгляді

Номер

2

Вподобало

9

Бюджет за статтями видатків

Загальний бюджет


Очікувані джерела фінансування

План-графік


Учасник(и)

Партнерські організації