Створення обслуговуючого енергетичного кооперативу "Благоустрій енергія" у сільській місцевості Шишацької громади

Громада розташована у північно-східній частині області в зоні лісостепу. Рік створення - 13 серпня 2015 року. У громаді проживає 1 % населення Полтавської області. З 2019 року в Шишацькій об’єднаній територіальній громаді реалізовується ініціатива «Благоустрій-Енергія». Суть її у створенні енергонезалежних сіл, шляхом організації енергетичних кооперативів по найпростішій схемі. Для функціонування кооперативу потрібен мінімальний набір техніки та обладнання. Метою проекту є запровадження механізму функціонування обслуговуючого енергетичного кооперативу у сільській місцевості.

Анотація

Громада розташована у північно-східній частині області в зоні лісостепу. Рік створення - 13 серпня 2015 року. У громаді проживає 1 % населення Полтавської області. Через територію громади проходить дорога державного значення Р-42-Лубни-Миргород-Опішня. Залізничний транспорт в Шишацькій ТГ представлений двома залізничними станціями.
Зареєстровано 150 приватних підприємців. Основу економіки становить сільське господарство. Функціонує 15 дошкільних закладів, 14 загальноосвітніх закладів, 30 закладів культури. Первинна ланка медицини складається з 10 фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАП) та 7 амбулаторій загальної практики та сімейної медицини (АЗПСМ).
Провідне місце у структурі пожежної безпеки та цивільного захисту відводиться Місцевій Пожежній Охороні (МПО). Комунальне підприємство «Техкомунбуд» налічує 80 працівників. На Шишаччинні жив та працював письменник Короленко Володимир Галактіонович, знаходилась садиба В.І. Вернадського, є заповідник-музей М.В. Гоголя на місці родової садиби.
З 2019 року в Шишацькій об’єднаній територіальній громаді реалізовується ініціатива «Благоустрій-Енергія». Суть її у створенні енергонезалежних сіл, шляхом організації енергетичних кооперативів по найпростішій схемі.
Алгоритм діяльності такий: санітарна вирубка деревини та чагарників на території населених пунктів громади та вздовж узбіч доріг. Вивільнена деревина буде подрібнюватися на тріску та в подальшому використовуватися як паливо у домогосподарствах. Також сировиною буде слугувати деревина приватних домогосподарств (після обрізки дерев тощо), яка буде отримуватися на безоплатній основі.
Така діяльність кооперативу матиме і інший позитивний аспект, а саме послуги по благоустрою території, адже сировиною слугуватимуть чагарники, сухостій та інша деревна маса, яка є по суті «сміттям», тобто вивільнена деревна маса в результаті санітарної чистки буде слугувати джерелом теплової енергії.
Для функціонування кооперативу потрібен мінімальний набір техніки та обладнання:
- Подрібнювач деревини;
- Подрібнювач пнів (пристрій необхідний для фрезерування пнів, щоб уникати виникнення порослі після видалення чагарників та надання естетичного вигляду очищеній території);
- Самохідний механізм самозвального типу для максимально зручного та ефективного транспортування тріски;
- Набір спецінструменту та спецобладнання (дві бензопили, мотокоса для скошування чагарників діаметром до 3 см, засоби індивідуального захисту).
Створення енергокооперативу передбачається у селі Великий Перевіз, оскільки саме там утворена ініціативна група із 5-ти домогосподарств, які є ідейними натхненниками енергетичного обслуговуючого кооперативу. У випадку реалізації проєкту функціонуючий кооператив буде найкращим інструментом агітації на користь організації подібних об’єднань домогосподарств у інших населених пунктах.
Прямими та опосередкованими вигодоотримувачами будуть 1 200 мешканців громади. Саме таке населення округу на територію якого розповсюджуватиметься діяльність кооперативу, зокрема його послуги по благоустрою, а саме розчищення від зайвої деревної та чагарникової рослинності.

Опис проблеми

Сьогодні Україна переживає складні часи енергетичної кризи. Основним джерелом опалення та ресурсом теплопостачання являється природній газ. За останні роки ціни на нього зростали і через залежність від даної сировини нашу країну постійно шантажували.
В країнах Європи активно впроваджується політика переходу до відновлювальних джерел енергії, надзвичайно популярним, при цьому, є створення енергетичних кооперативів. Досвід успішно впровадження подібних кооперативів існує в Болгарії, Англії, Німеччині, Фінляндії, Данії та інших європейських країнах.
Найпростіший приклад енергетичного кооперативу в українських умовах – це кілька господарів, які об’єднались для того, щоб купити спільним коштом подрібнювач деревини. Цей простий пристрій коштує, починаючи від 100 000 гривень, проте далеко не кожен господар в Україні може дозволити собі його придбати. Та й простоювати він буде у індивідуального власника 90% часу.
Але, поєднання фінансових зусиль невеликої мікрогромади надає відчутні переваги усім її членам. Тріска горить в котлах, а кожен із членів кооперативу може використати подрібнювач деревини, щоб забезпечити себе тріскою на опалювальний сезон. Крім того, подрібнювач деревини дозволяє перетворювати на паливо практично будь-які залишки дерева, котрі раніше стали б сміттям. При сучасній ціні газу та інших енергоносіїв, така спільна інвестиція членів кооперативу у більш, ніж виправдана і окуповується буквально за один сезон.
Запропонований проект відповідає Державній стратегії на 2021-2027 роки, а саме за напрямом «Розвиток сільських територій» в частині 3 «Сприяння розвитку різних форм кооперації, фермерства, забезпечення доступності ринків збуту для малих та середніх виробників сільськогосподарської продукції, інфраструктури для зберігання сільськогосподарської продукції».
З 2019 року в Шишацькій об’єднаній територіальній громаді реалізовується проект «Благоустрій-Енергія». За цей час було реалізовано ряд заходів, спрямованих на формування енергонезалежної громади. Так, у Воскобійницькому старостинському окрузі створено “паливний двір” до складу якого входили піролізний котел та тріскоподрібнююча машина, які забезпечували опаленням приміщення старостату. Сьогодні опалення здійснюється деревними відходами, які отримуються під час обрізки дерев та вирізки кущів у лісосмугах. Усе це перероблюється на тріску і спалюється в котлі.
Після успішної реалізації першого проекту селищним головою було вирішено продовжити втілювати ідею та створити енергонезалежні села. Для цього у наступні три роки у кожному із старостинських округів (а їх у громаді 11) буде створено енергетичний кооператив по найпростішій схемі.
Суть його така: санітарна вирубка деревини та чагарників на території населених пунктів громади та вздовж узбіч доріг. Вивільнена деревина буде подрібнюватися на тріску та в подальшому використовуватися як паливо у домогосподарствах. Також сировиною буде слугувати деревина приватних домогосподарств (після обрізки дерев тощо), яка буде отримуватися на безоплатній основі, оскільки «приватникам» все одно доведеться вивозити згадані відходи на централізований полігон побутових відходів або платити за їх вивезення.
Така діяльність кооперативу матиме і інший позитивний аспект, а саме послуги по благоустрою території, адже сировиною слугуватимуть чагарники, сухостій та інша деревна маса, яка є по суті «сміттям».
З огляду на таку специфіку, власна назва кооперативу буде «Благоустрій-Енергія», тобто вивільнена деревна маса в результаті санітарної чистки буде слугувати джерелом теплової енергії, та матиме статус обслуговуючого.
Серед засновників кооперативу будуть фізичні особи та Виконавчий комітет Шишацької селищної ради.
Кількість членів (домогосподарств) кооперативу планується до 15 – це максимальна кількість з огляду на технічні та організаційні можливості кооперативу.
Виконавчий комітет Шишацької селищної ради долучиться до проекту на умовах куратора кооперативів в частині благоустрою територій, надаватиме послуги по зберіганню та обслуговуванню техніки та обладнання кооперативу.

Сфера реалізації

житлово-комунальна

Мета та завдання

Метою проекту є запровадження механізму функціонування обслуговуючого енергетичного кооперативу у сільській місцевості.
Завданнями проекту є: створення (реєстрація) кооперативу; придбання спеціальної техніки та моторизованого ручного інструменту

Опис діяльності

Створення енергокооперативу передбачається у селі Великий Перевіз, оскільки саме там утворена ініціативна група із 5-ти домогосподарств, які є ідейними натхненниками енергетичного обслуговуючого кооперативу. У випадку реалізації проєкту функціонуючий кооператив буде найкращим інструментом агітації на користь організації подібних об’єднань домогосподарств у інших населених пунктах.
Прямими та опосередкованими вигодоотримувачами будуть 1 200 мешканців громади. Саме таке населення округу на територію якого розповсюджуватиметься діяльність кооперативу, зокрема його послуги по благоустрою, а саме розчищення від зайвої деревної та чагарникової рослинності.
Створення та запуск енергетичного кооперативу проходитиме в декілька етапів:
1. Створення енергетичного кооперативу – підписання договору між задіяними субєктами, реєстрація кооперативу згідно чинного законодавства, підготовка проектної документації тощо.
2. Проведення тендерних процедур та закупівля подрібнювача деревини;
3. Проведення тендерних процедур та закупівля подрібнювача пнів;
4. Закупівля самохідного механізму самосвального типу;
5. Закупівля комплекту моторизованого ручного інструменту (бензопили, кущоріз);
6. Організація діяльності кооперативу у межах функціоналу передбаченого Статутом організації.

Очікувані результати

Створення енергетичного кооперативу, що забезпечить перехід задіяних громад на тверде паливо на основі надання послуг по облаштуванню території сільського населеного пункту є досить інноваційним для нашої країни та дасть змогу сформувати прецедент формування енергонезалежного добровільного об’єднання громад.
Інновацією проекту є ефективне використання відходів деревини, гілля, хмизу шляхом їхньої переробки на щепу; облаштування території. І в подальшому використовувати щепу для опалення. Дана інновація не має аналогів в Полтавській області

Сталість

а) фінансова сталість
Проект дасть змогу значно підвищити енергетичну незалежність та витрати задіяних громад на опалення. Самозабезпечення паливом і економія за опалювальний сезон складуть 130 тис. грн. (розраховано за тарифами станом на 1 березня 2021 року для 7-ми домогосподарств членів кооперативу). За умови розростання кооперативу до максимально допустимої кількості учасників, економія складе 260-270 тис. грн. щороку.
б) інстуційна сталість
Реалізація проекту дасть змогу створити нову інституцію – енергетичний кооператив, діяльність якого забезпечить значне скорочення витрат на опалення населенням. Зекономлені кошти залишаються в громаді, та використовуються на потреби та розвиток кооперативу, громади, території.
Крім того, діяльність кооперативу автоматично надаватиме послуги по благоустрою, а саме розчищення від зайвої деревної та чагарникової рослинності.
Створення енергетичного кооперативу стане прикладом для інших сіл, дасть поштовх до впровадження подібних практик в інших громадах.
в) політична сталість
Зумовлена стійким розвитком громади, і країни в цілому.

Суб’єкти співробітництва

-

Лідер

Шишацька селищна рада

Категорія

Перша категорія

Напрям

Організація ефективної системи надання послуг населенню

Статус

Переможець

Номер

37

Вподобало

11

Бюджет за статтями видатків

Загальний бюджет


Очікувані джерела фінансування

План-графік


Учасник(и)

Партнерські організації