Інтелектуальне вуличне освітлення, модернізація шляхом облаштування системи диспетчеризації, Лохвицька громада

Місто Лохвиця є центром Лохвицької територіальної громади. До складу громади ввійшли 49 сіл і м. Лохвиця. Площа громади становить 816,6 кв. км, що становить 13% від загальної території Миргородського району Полтавської області. Відстань від м. Лохвиця до столиці м. Київ 220 км, до м. Полтава 175 км. У місті Лохвиця налічується 80 вулиць та 20 провулків загальною протяжністю 82,95 км. З них із твердим покриттям – 68,15 км, зі змішаним покриттям (асфальт/гравій) – 14,8 км. Загальна довжина мереж вуличного освітлення в м. Лохвиця становить 85 км, загальна кількість світильників/ламп мереж вуличного освітлення -886 шт., в тому числі енергозберігаючі лампи LED -150шт. Вуличне освітлення має бути комфортне та енергоощадне. Воно є одним з важливих критеріїв безпеки руху. Вуличне освітлення створює також вечірній вигляд нашого міста та громади в цілому, формує його штучне світлове середовище.

Анотація

Місто Лохвиця є центром Лохвицької територіальної громади. Територія громади межує із землями Андріяшівської сільської ради, Липoвoдoлинської селищної ради Роменського району Сумської області, Сepгіївської сільської ради, Петрівськo-Рoменської сільської ради, Заводської міської ради, Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області, Чopнухинської селищної ради Лубенського району Полтавської області, Вapвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області.
До складу громади ввійшли 49 сіл і м. Лохвиця. Площа громади становить 816,6 кв. км, що становить 13% від загальної території Миргородського району Полтавської області.
Відстань від м. Лохвиця до столиці м. Київ 220 км, до м. Полтава 175 км. У місті Лохвиця налічується 80 вулиць та 20 провулків загальною протяжністю 82,95 км. З них із твердим покриттям – 68,15 км, зі змішаним покриттям (асфальт/гравій) – 14,8 км.
Загальна довжина мереж вуличного освітлення в м. Лохвиця становить 85 км, загальна кількість світильників/ламп мереж вуличного освітлення -886 шт., в тому числі енергозберігаючі лампи LED -150шт.

Актуальність проєкту
Вуличне освітлення має бути комфортне та енергоощадне. Воно є одним з важливих критеріїв безпеки руху. Вуличне освітлення створює також вечірній вигляд нашого міста та громади в цілому, формує його штучне світлове середовище.
За останні роки на вулицях нашої громади проведена модернізація вуличного освітлення, часткова заміна старих ламп розжарювання на сучасні, більш економні лед світильники, встановлення нових світлових точок. Охоплення міста Лохвиця вуличним освітленням становить близько 80%, Лохвицької громади - 70%.
Наступним етапом модернізації системи вуличного освітлення стане її автоматизація та диспетчеризація. Даним проєктом планується охопити значну частину вуличного освітлення в місті Лохвиця та найбільш віддалених селах громади. Актуальність даного проєкту полягає у необхідності регульованого освітлення центральних та найбільш густонаселених вулиць міста, на яких розташовані соціально важливі об’єкти такі як школи, садочки, лікарні, торгівельні заклади тощо, проходять рейсові маршрути громадського транспорту, а також регулюванням освітленням в найбільш віддалених населених пунктах громади до яких відсутня можливість частого і швидкого виїзду.
Проблема належного і, водночас, енерго-ощадного освітлення вулиць є актуальною та нагальною для жителів Лохвиці, мешканців сільських населених пунктів та гостей громади. Окрім того, реалізація заходів проєкту дасть змогу ліквідувати незручності, пов’язані з несприятливими погодними умовами для руху транспорту, пішоходів, зменшити показники травматизму в нічний період.
Завдяки реалізації проєкту диспетчер зможе автоматично керувати увімкненням та вимкненням вуличної мережі та оперативно виявлятиме поломки. Керування системою здійснюватиметься за графіком, розробленим індивідуально для кожного населеного пункту громади та з урахуванням місцевих особливостей. На спеціальній карті громади будуть виведені всі пункти включення і диспетчер зможе бачити, у якому місці сталась поломка та навіть виявляти її можливі причини. За допомогою такої системи можна буде контролювати використання електроенергії та виявляти надмірне її споживання. Також контролювати та регулювати включення та вимкнення освітлення вулиць в різні періоди року.
Ремонтні бригади змушені витрачати багато часу для виявлення місця поломки і тому мешканці деяких вулиць протягом досить довгого терміну можуть залишатись без вуличного світла. Після реалізації даного проєкту буде встановлено спеціальні шафи управління зовнішнім освітленням (ШУЗО), які містять датчики, що автоматично передають на диспетчерську, де саме відбувся збій чи поломка.
Соціальний аспект вирішення проблеми полягає в покращенні умов життя мешканців громади, зокрема – покращення освітлення населених пунктів та забезпечення своєчасної і безперебійної роботи мережі вуличного освітлення.
Економічний аспект вирішення проблеми полягає в скороченні витрат на освітлення вулиць та на утримання працівників, які обслуговують мережу вуличного освітлення, шляхом забезпечення своєчасного включення та виключення освітлення, скорочення часу на виявлення несправностей в мережі та їх усунення.
Цільовими групами, на які спрямовані проєкт є:
- мешканці міста Лохвиця та сіл громади, незалежно від віку та соціального стану – молодь, літні люди, сім’ї, всі хто проживають на території населених пунктів громади і мають потребу пересуватися в темну пору доби;
- гості міста та сіл, які почуватимуть себе у більш комфортних умовах перебування в громаді.
В ході реалізації проєкту будуть здійснені наступні заходи: монтаж шаф управління зовнішнього освітлення (ШУЗО), установлення знімних та висувних блоків; підключення проводів і жил електричних кабелів до приладів і засобів автоматизації, розведення по пристроях і підключення жил кабелів або проводів зовнішньої мережі; встановлено АРМ оператора; проведено пусконалагоджувальні роботи.
Очікувані результати:
Результати реалізації проєкту сприятимуть покращенню роботи системи вуличного освітлення, зменшення енергоспоживання, заощадження бюджетних коштів; забезпеченню своєчасності включення і виключення освітлювальних приборів цим самим покращивши рівень комфорту життя жителів громади; виявлення та ліквідація аварій в системі вуличного освітлення; сприятимуть активному проведенню вільного часу сімей, молоді та літніх людей; підвищення безпеки дорожнього руху, зменшення травматизму; зниження криміногенної ситуації, хуліганських проявів і злочинності.
Для впровадження проєкту необхідно 1415 тис. грн., в тому числі: 600 тис. грн. – кошти обласного бюджету, 740 тис. грн. – кошти місцевого бюджету, 75 тис. грн.- кошти партнерської організації КП «Добробут-сервіс»
В результаті реалізації проєкту буде використано енергоефективне обладнання, тому даний проєкт подається за напрямом Конкурсу «Впровадження енергозберігаючих та ресурсоефективних технологій в закладах бюджетної сфери».

Опис проблеми

Вуличне освітлення відіграє важливу роль в інфраструктурі і є невід’ємною частиною зовнішнього вигляду громади та безпосередньо впливає на повсякденне життя мешканців громади.
На даний час проблемою є те, що ремонтники - працівники КП «Добробут-сервіс», змушені витрачати багато часу для виявлення місць і причин поломки мережі вуличного освітлення. Процес зняття показників з лічильників вуличного освітлення відбувається вручну, а це потребує додаткової робочої сили, додаткових витрат на оплату праці , на виїзди по місту та селам громади, та залежить від природних умов і віддаленості точок обліку.
Ідея проєкту полягає в модернізації системи вуличного освітлення, а саме диспетчеризації управління мережею зовнішнього освітлення у місті Лохвиця та віддаленим селам громади. Це дасть можливість автоматично включати всю мережу вуличних ліхтарів одночасно та вчасно виявляти поломки на окремих ділянках.
Передбачений комплекс автоматизованих та комп’ютеризованих процесів мережі вуличного освітлення призведе до покращення системи управління мережею вуличного освітлення (режим реального часу контролю важливих комунікаційних вузлів), усунення людського фактору а, отже, автоматизує поточні процеси управління мережею. Це створить більш комфортні умови.
Після реалізації проєкту по місту Лохвиця та найбільш віддаленим селам громади буде встановлено спеціальне обладнання (шафи управління зовнішнім освітленням), з яких будуть автоматично передаватись данні на диспетчерську, де саме відбулася поломка. Кожна така шафа має лічильник витрат електроенергії. Раніше працівники відповідальні за вуличне освітлення, знімали показники з них вручну, а зараз вони будуть передаватися диспетчеру в автоматичному режимі. Завдяки цій системі управління диспетчер зможе автоматично керувати увімкнення та вимкнення мережі вуличного освітлення та оперативно виявляти поломки. Керування системою здійснюватиметься за графіком, розробленим індивідуально з урахуванням місцевих особливостей. На спеціальній карті громади будуть виведені всі пункти включення, і диспетчер може бачити, де саме виникла позаштатна ситуація та навіть її можливі причини.
Дистанційний технічний облік спожитої електроенергії дозволить зменшити затрати робочого часу і транспортні витрати.
Соціальний аспект вирішення проблеми полягає в покращенні умов життя мешканців громади, зокрема – покращення освітлення населених пунктів та забезпечення своєчасної і безперебійної роботи мережі вуличного освітлення.
Економічний аспект вирішення проблеми полягає в скороченні витрат на освітлення вулиць населених пунктів громади та на утримання працівників, які обслуговують мережу вуличного освітлення, шляхом забезпечення своєчасного включення та виключення освітлення, скорочення часу на виявлення несправностей в мережі та їх усунення.

Сфера реалізації

Житлово-комунальне господарство

Мета та завдання

Мета проєкту: забезпечення безперебійного, якісного і контрольованого вуличного освітлення міських просторів шляхом встановлення упродовж 2022 року в місті Лохвиця та найвіддаленішим селам громади комплексу автоматизованих та комп’ютеризованих процесів, заснованих на новітніх технологіях і орієнтованих на максимальну економію електричної енергії і коштів на її обслуговування.

Завдання проєкту: модернізація наявних електричних мереж зовнішнього освітлення; налаштування диспетчеризації через встановлення спеціального обладнання (шафи управління зовнішнім освітленням); навчання працівників КП «Добробут-сервіс» керування даною системою.

Опис діяльності

Даним проєктом пропонується застосовувати новий, інтелектуальний підхід до керуванням освітленням вулиць громади у поєднанні з сучасними інформаційними технологіями, приділяючи особливу увагу енергоефективності та аналізу роботи обладнання. Оскільки освітлювальна система самостійно буде здійснювати моніторинг технічного стану світильників, ламп і повідомляти про необхідність планового чи позапланового ремонтного обслуговування, інформувати про аварії на трансформаторних підстанціях.
Місцеве правове супроводження заходів проєкту буде здійснюватися спеціалістами юридичного відділу виконавчого комітету міської ради та спеціалістами організації-партнера КП «Добробут-сервіс».
Внутрішній моніторинг та координація за проєктом протягом його реалізації здійснюватиметься відділом містобудування, архітектури та будівництва виконавчого комітету міської ради та відповідними службами організації-партнера КП «Добробут -сервіс».
В ході реалізації проєкту планується застосовувати постійне інформуванні громадськості про проведені заходи та витрачання коштів через веб-сайт громади для громадської оцінки результатів проєкту.
За структурою система диспетчеризації вуличного освітлення є трирівневою операторською системою з функціями автоматичного збору даних та ручним керуванням подіями. На нижньому рівні знаходяться лічильники електроенергії, призначені для збору інформації про стан контрольованих об’єктів в автоматичному режимі та виконавчі пристрої–магнітні пускачі для включення/відключення відповідної лінії освітлення.
Середній рівень автоматизації складають GSM-маршрутизатори, які призначені для збору даних з лічильників електроенергії, опитування дискретних входів (відкриття дверей шаф керування освітленням, спрацювання магнітного пускача, сигнал від реле напруги), керуванням магнітними пускачами включення/відключення відповідної лінії освітлення та взаємодії через систему візуалізації з оператором системи. На верхньому рівні (рівень АРМ) Системи розташовані автоматизовані робочі місця (АРМ), з яких ведеться спостереження за станом GSM- маршрутизаторів.
В ході реалізації проєкту будуть здійснені наступні заходи:
- монтаж шаф ШУЗО в кількості 49 шт.
-установлення знімних та висувних блоків по 49 КТП;
- підключення проводів і жил електричних кабелів до приладів і засобів автоматизації, спосіб підключення під гвинт з окінцюванням наконечником по 49 КТП;
- розведення по пристроях і підключення жил кабелів або проводів зовнішньої мережі до блоків затискачів і до затискачів апаратів і приладів, установлених на пристроях по 49 КТП;
- АРМ оператора;
- пусконалагоджувальні роботи.

Очікувані результати

Короткострокові наслідки реалізації проєкту
- Покращення роботи системи вуличного освітлення на території Лохвицької громади;
- Своєчасність включення і виключення мережі вуличного освітлення;
- Своєчасність виявлення та ліквідація аварій в системі вуличного освітлення.
- Автоматизація процесів виявлення поломок на мережі;
- Економія робочого часу працівників КП.
Перспективні наслідки реалізації проєкту:
- Зменшення використання електричної енергії на вуличне освітлення завдяки вчасному включенню та виключенню освітлювальних приладів;
- Зменшення витрат на роботу бригад по виявленню аварій;
- Можливість ведення щоденного енергомоніторингу.

Сталість

Фінансова: реалізація проєкту є економічним поштовхом для розвитку механізмів соціально-економічної самодостатності Лохвицької територіальної громади. Так, очікується, що за рахунок економії витрат коштів бюджету міської ТГ за використану електроенергію можливо буде продовжити роботи з впровадження реконструкції мереж зовнішнього освітлення з одночасним використанням енергоефективних технологій в інших населених пунктах громади.
Інституційна: реалізація проєкту позитивно вплине на якість освітлення вулиць Лохвицької громади, криміногенну обстановку, безпеку дорожнього руху. Матеріальні продукти за результатами впровадження проєкту будуть передані на баланс комунального підприємства „Добробут-сервіс“, яке займається утриманням та експлуатацією зовнішніх електричних мереж міста. Система вуличного освітлення, як складова інфраструктури міста, буде продовжувати функціонувати та розвиватись, а після реалізації проєкту її робота буде більш сталою та ефективною.

Політична сталість: Реалізація даного проєкту забезпечить покращення житлових умов мешканців міста Лохвиця та сіл громади. Забезпечить покращення криміногенної обстановки за рахунок зменшення крадіжок у нічну пору. Покращить відношення населення до органів влади. Головною метою проєкту є забезпечення умов безпечного пересування населення та учасників дорожнього руху, надійності функціонування і сталого розвитку об’єктів зовнішнього освітлення шляхом модернізації та енергозбереження об’єктів зовнішнього освітлення для зменшення обсягів енергоспоживання. Проєкт реалізовуватиметься в політично сталому регіоні.
Соціальна: впровадження проєкту диспетчеризації дозволить покращити систему вуличного освітлення в громаді, що створить сприятливі умови для проживання і підвищить авторитет місцевої влади серед мешканців громади.

Суб’єкти співробітництва

-

Лідер

Лохвицька міська рада

Категорія

Перша категорія

Напрям

Впровадження енергозберігаючих та ресурсоефективних технологій в закладах бюджетної сфери

Статус

Переможець

Номер

7

Вподобало

8

Бюджет за статтями видатків

Загальний бюджет


Очікувані джерела фінансування

План-графік


Учасник(и)

Партнерські організації