ДО ТРЬОХСОТОЇ РІЧНИЦІ: створення транспортної та інформаційної доступності батьківщини Григорія Сковороди
Чорнухинська територіальна громада - екологічно чистий куточок на півночі Полтавщини, що має багате історичне минуле, потужний рекреаційний та туристичний потенціал, унікальну артезіанську воду та живі самобутні традиції. Проект має на меті створення умов транспортної та інформаційної доступності батьківщини Г. Сковороди - території Чорнухинської громади, її громадських, туристичних та рекреаційних об’єктів.
Анотація
Чорнухинська територіальна громада - екологічно чистий куточок на півночі Полтавщини, що має багате історичне минуле, потужний рекреаційний та туристичний потенціал, унікальну артезіанську воду та живі самобутні традиції.
2022 року увесь освічений світ відзначатиме 300-ліття від дня народження родоначальника української кластичної філософії - уродженця селища Чорнухи Григорія Сковороди. На території Чорнухинського літературно – меморіального музею Г. С. Сковороди зберігається один з національних туристичних магнітів – пам’ятка національного значення – батьківська садиба філософа.
Протягом 2021 року в контексті підготовки до 300-літнього ювілею заплановано та реалізується ряд проектів, направлених на створення якісної інфраструктури селища, що дозволить не лише якісно відзначити ювілейні заходи, а забезпечить сталу туристичну привабливість батьківщини Г. Сковороди, підвищить рівень комфорту перебування на її території.
При цьому на території Чорнухинської громади залишається не вирішеною проблема транспортної доступності більшості туристичних об’єктів, відсутність належного інформаційного супроводу громадських об’єктів та історико-територіальних особливостей батьківщини Г. Сковороди, маркування туристичних маршрутів, тощо.
Крім того, в ювілейний рік значна кількість вільних зовнішніх туристів, може скористатись послугами Чорнухинської місцевої автостанції. Комфортні умови та якісний інформаційний супровід цієї категорії значно сприятимуть популяризації селища Чорнухи серед зовнішніх туристів.
На базі автостанції (КП «Чорнухи благоустрій») планується створити велопарк для забезпечення туристичних груп можливістю велосипедної доступності туристичних об’єктів батьківщини Г. Сковороди.
Разом з тим, проект направлений на створення якісної промоції та інформаційної доступності історико-територіальних особливостей Чорнухинської громади. Передбачено ряд заходів з виготовлення інформаційних продуктів, продукції, їх цифровізації та брендування.
Цільовими групами та прямими бенефеціарами цього проекту є:
- місцеве населення, гості селища та громади, зовнішні туристи, інші споживачі інформації та транспортних послуг, які отримають комфортні умови для тимчасового перебування та доступ до якісної інформації – понад 10 тис осіб;
- службовці КП «Чорнухи благоустрій» та підприємці, які отримають сприятливі умови для професійної діяльності та якісного обслуговування споживачів;
- Чорнухинська селищна рада, її виконавчий комітет та керівництво, які зможуть продемонструвати приклад якісної роботи з організації пасажирських перевезень на базі місцевого комунального підприємства та створення якісної промоції території громади, посилити консолідацію з місцевим населенням.
До цільових груп проекту належить Полтавська обласна рада, яка отримає приклад ефективної практики обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад Полтавської області високого соціального та розвиткового значення, що відповідає обласним та державним пріоритетам розвитку.
Проект має на меті створення умов транспортної та інформаційної доступності батьківщини Г. Сковороди - території Чорнухинської громади, її громадських, туристичних та рекреаційних об’єктів шляхом реалізації наступних заходів:
- розробка та впровадження унікального бренду громади на основі її історико-територіальних особливостей;
- цифровізація та оснащення QR-кодами громадських та туристичних місць громади;
- виготовлення широкого ряду тематичної друкованої та сувенірної продукції, присвяченої ювілею Г. Сковороди;
- реконструкція приміщення місцевої автостанції в смт Чорнухи.
- маркування велосипедних маршрутів, придбання велосипедів та встановлення закритої парковки для забезпечення організованих туристичних груп велосипедною доступністю віддалених туристичних місць громади.
У результаті реалізації проекту буде створено умови для надання якісних автостанційних послуг місцевому населенню та гостям селища, покращено доступність інформації про громаду та її туристичний потенціал через її оцифрування та оснащення QR-кодами приміщення автостанції, музею, інших громадських місць, створено умови велосипедної доступності, виготовлено друковану інформаційну та тематичну сувенірну продукцію, розроблено та впроваджено унікальний бренд Чорнухинської громади.
Через реплікацію позитивного досвіду Чорнухинської громади позитивний результат отримають і інші громади Полтавщини, які мають аналогічні проблеми і потреби, але ще не мобілізувались на їх вирішення у проектний спосіб на принципі партисипації.
Бюджет проекту «ДО ТРЬОХСОТОЇ РІЧНИЦІ: створення транспортної та інформаційної доступності батьківщини Григорія Сковороди» складає 1056900,00 грн:
500 000 грн (47,3 %) – кошти фонду конкурсу (обласного бюджету);
476 900 грн (44,8 %) – кошти Чорнухинської селищної ради;
83 000 грн (7,9 % ) – кошти БФ «Баришівська зернова компанія».
Опис проблеми
Селище Чорнухи - батьківщина легендарного українського філософа, гуманіста-просвітителя, поета і художника поета, композитора, педагога, родоначальника класичної української філософії Григорія Сковороди, 300-ліття якого увесь освічений світ відзначатиме 2022 року. Духовний спадок видатного чорнушанина та туристичну памятку національного значення – садибу батьків Григорія Сковороди зберігає місцевий літературно-меморіальний музей-садиба, який має картинну галерею, літературну, меморіальну та ландшафтну експозицію «Сад Божественних пісень». Триває робота над створенням краєзнавчої експозиції музею. Щороку тут проводяться тематичні художні пленери «Чорнухинська Сковородіана», в яких беруть участь живописці з різних регіонів України та обласне тематичне свято «Благословенні ви. Сліди, мандрівника Сковороди».
Протягом 2016 – 2018 року за фінансової підтримки Полтавської обласної ради в Чорнухах реалізовано проекти зі створення якісної літературної, краєзнавчої експозицій та конференційного простору літературно-меморіального музею Григорія Сковороди. Вже в перший рік створення якісної літературної експозиції музею це дозволило на 60% збільшити зовнішній туристичний потік.
2021 року на території громади відкрита та пройшла категоризацію перша гостьова садиба «Бузина» (ФОП Ліщенюк О.Ф.), готується до відкриття ще кілька садиб зеленого туризму.
Протягом 2021 року в контексті підготовки до 300-літнього ювілею заплановано та реалізується ряд проектів, направлених на створення якісної інфраструктури селища, що дозволить не лише якісно відзначити ювілейні заходи, а забезпечить сталу туристичну привабливість батьківщини Г. Сковороди, підвищить рівень комфорту перебування на її території.
При цьому в Чорнухинській громаді залишається не вирішеною проблема транспортної доступності більшості туристичних об’єктів, відсутність належного якісного інформаційного продукту та його ефективного позиціонування, промоції історико-територіальних особливостей батьківщини Г. Сковороди, маркування туристичних маршрутів, тощо.
2019 року Чорнухинською селищною радою через загрозу ліквідації автостанції в селищі Чорнухи та припинення автобусного сполучення з боку ТДВ «Полтаваавтотранс» було придбане автостанційне приміщення та створено на базі КП «Чорнухи Благоустрій» 2 робочих місця адміністраторів. На сьогодні приміщення автостанції, яке є «воротами» Чорнухинської громади та розташоване в центрі селища перебуває у вкрай критичному технічному стані, потребує термінових заходів з його реконструкції та запровадження енергозберігаючих заходів. Крім того, приміщення автостанції, як перша точка прибуття у громаду, може бути ефективним носієм інформації про цю територію за умови використання в дизайні приміщення відповідного QR-коду.
Реконструкція приміщення автостанції дасть можливість громаді на основі комунального майна створити привабливі умови для користування пасажирським транспортом, у тому числі – туристами, поширення інформації через оснащення приміщення автостанції цифровою та друкованою продукцією з інформацією про громаду, її туристичні принади, адже в ювілейний рік послугами Чорнухинської місцевої автостанції може скористатись значна кількість незалежних зовнішніх туристів. Комфортні умови та якісний інформаційний супровід цієї категорії значно сприятимуть популяризації селища Чорнухи саме серед зовнішніх туристів.
23% території Чорнухинської громади належить до земель рекреації, тут виділено 7 ландшафтних рекреаційних зон, у тому числі ботанічний та гідрологічні заказники. Для забезпечення туристичних груп можливістю велосипедної доступності туристичних об’єктів батьківщини Г. Сковороди на базі автостанції (КП «Чорнухи благоустрій») планується створити вело парк кількістю 10 одиниць техніки, велопарковку, провести маркування велосипедних туристичних маршрутів.
Інша проблема, на вирішення якої спрямований даний проект – відсутність якісного інформаційного продукту про громаду, її туристичний потенціал та рекреаційну привабливість. Навіть місцеве населення часто не знає та недооцінює потенціал власної території, звідси – пасивність, скепсис, що посилює соціальну напругу, сприяє міграції (крім трудової). На вирішення цієї проблеми у межах проекту планується розробити та впровадити в інформаційній продукції унікальний бренд території, створити широку інформаційну доступність туристичного потенціалу Чорнухинської громади.
Популяризації та поширенню інформації про якісний туристичний продукт батьківщини Г. Сковороди сприятиме забезпечення споживачів туристичних послуг якісною сувенірною продукцією, яку планується виготовити в межах реалізації проекту з використанням розробленого бренду громади.
Даний проект розроблено в контексті підготовки до відзначення 300-літнього ювілею Григорія Сковороди з метою створення якісних умов доступності туристичного потенціалу Чорнухинської громади – одного з унікальних за історико-територіальними особливостями куточка Полтавщини.
Сфера реалізації
туризм
Мета та завдання
Метою проекту є створення сучасних умов якісної транспортної та інформаційної доступності туристичного та рекреаційного потенціалу Чорнухинської громади – одного з унікальних за історико-територіальними особливостями куточка Полтавщини – батьківщини Григорія Сковороди в контексті підготовки до його 300-літнього ювілею.
Завданням даного проекту є здійснити брендування громади на основі її історико-територіальних особливостей, виготовити якісний інформаційний продукт, друковану та сувенірну продукцію з використання бренду, реконструювати автостанційне приміщення в селищі Чорнухи з використанням енергозберігаючих та цифрових технологій з належним інформаційним наповненням дизайну приміщення, створити велосипедну доступність туристичних об’єктів громади,
Опис діяльності
Досягти мети проекту та виконати поставлені завдання планується шляхом реалізації наступного плану заходів:
І етап: Створення організаційної бази реалізації заходів проекту.
1. Організаційна робота з партнерами зі співфінансування заходів проекту:
1.1. Додаткове узгодження партнерських зобов’язань та підписання договору, що є складовою частиною протоколу про спільні наміри реалізації проекту.
1.2. Створення робочої групи з реалізації проекту з залученням представників депутатського корпусу та громадськості.
1.3. Забезпечення партнерського спів фінансування.
2. Організація якісного інформаційного супроводу проекту.
2.1. Підготовка та оприлюднення матеріалів щодо реалізації проекту на офіційному WEB-сайті громади та в соціальних мережах.
2.2. Фото-документування та візуалізація процесу реалізації проекту.
ІІ етап: Реалізація технічної частини проекту.
3. Підготовка та виконання робіт з реконструкції приміщення автостанції в смт Чорнухи.
4. Придбання та монтаж обладнання для створення велосипедної доступності туристичних об’єктів:
4.1 придбання велосипедів.
4.2 придбання та монтаж критої велопарковки.
5. Розробка та позиціонування бренду громади.
5.1 маркетингове дослідження
5.2 позиціонування громади
5.3 розробка макетів та візуалізацій
5.4 дизайнування
5.5 впровадження бренду та дослідження реакцій цільових аудиторій
5.6 маркування туристичних маршрутів та об’єктів
6. Виготовлення інформаційно-промоційної продукції.
ІІІ етап: Проведення моніторингової, інформаційної роботи та складання звітності щодо повноти та ефективності реалізації проекту.
7. Проведення підсумкового моніторингу, звітність та інформування громадськості щодо реалізації заходів проекту за підтримки Полтавської обласної ради в контексті підготовки та належного відзначення 300-літнього ювілею Г. Сковороди.
Проект буде реалізовано шляхом залучення коштів селищного бюджету, партнерських внесків (сільськогосподарського товариства) та коштів Фонду конкурсу (обласного бюджету).
Шляхом висвітлення реалізації проекту в місцевих ЗМІ, соцмережах та у інший спосіб, залучення громади до його планування, реалізації, проведення поточного та підсумкового моніторингів буде забезпечено прозорість процесу.
Нормативною базою для підготовки та реалізації даного проекту є Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення четвертої сесії обласної ради VIІІ скликання від 09.04.2021 № 159, розпорядження голови обласної ради від 29.04.2021 № 103, рішення двадцять п’ята сесії Чорнухинської селищної ради VIІ скликання від 23.09.2020 № 2021.
Всі договірні відносини, засідання робочої групи та інші заходи буде задокументовано, забезпечено розгляд питань депутатським корпусом селищної ради у відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Ступінь готовності до реалізації проекту є високим. Цьому сприятиме досвід, набутий Чорнухинською громадою в процесі реалізації проектів-переможців обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад Полтавщини 2011 – 2020 років.
Моніторингові та інформаційні заходи проекту буде проведено за безпосередньої участі місцевої громади. Робота з громадськістю, зокрема в частині розробки бренду території громади та проведення моніторингових заходів буде забезпечена за сприяння ГО «За рідний Гілецький край».
Даний досвід буде висвітлено в місцевих ЗМІ, на WEB-сторінках Чорнухинської громади та у соцмережах, що дозволить підняти довіру громади до влади, сприятиме популяризації партисипаторної практики.
Розподіл функцій організацій-партнерів під час реалізації проекту.
Виконавчий комітет Чорнухинської селищної ради:
- при формуванні селищного бюджету на 2022 рік забезпечує фінансування заходів проекту в розмірі 473 900 грн.
- здійснює загальне керівництво та координацію реалізації Проекту, проведення моніторингу, оцінювання ефективності та здачі звітності щодо реалізації Проекту;
- забезпечує організацію та проведення інформаційної кампанії з метою забезпечення прозорості, популяризації проектної та партисипаторної практики в місцевому самоврядуванні;
Організація-партнер БФ «Баришівська зернова компанія»:
- забезпечує спів фінансування проекту в сумі 83 000 грн.
- бере участь у проведенні інформаційної кампанії.
Організація-партнер ГО «За рідний Гілецький край»:
- бере участь в організації роботи з громадськістю, у тому числі в частині проведення брендування території, інформування громадськості та моніторингових заходів.
Команда, що здійснює координацію реалізації проекту, за функціями (всього – 4 особи):
керівник проекту – голова Чорнухинської селищної ради – здійснює загальне керівництво проектом, забезпечує дію адміністративного механізму реалізації проекту, проведення моніторингу, інформаційної кампанії;
технічний керівник проекту (співкерівник) – заступник селищного голови – здійснює керівництво проектом в частині реалізації його технічного етапу, сприяння проведенню моніторингу;
координатор проекту – начальник відділу економ розвитку та інвестицій виконавчого комітету селищної ради – здійснює координацію проекту, його методичний та інформаційний супровід;
громадський консультант – представник громадськості, що забезпечує участь громади району в інформаційних та моніторингових заходах проекту.
Очікувані результати
Головним результатом проекту стане створення сучасних умов якісної транспортної та інформаційної доступності туристичного та рекреаційного потенціалу Чорнухинської громади – одного з унікальних за історико-територіальними особливостями куточка Полтавщини – батьківщини Григорія Сковороди в контексті підготовки до його 300-літнього ювілею.
В результаті реалізації проекту буде розроблено унікальний туристичний бренд громади, виготовлено якісний інформаційний продукт, друковану та сувенірну продукцію, реконструйовано приміщення автостанції в селищі Чорнухи з використанням енергозберігаючих та цифрових технологій з належним інформаційним наповненням дизайну приміщення, а також створено велосипедну доступність туристичних об’єктів громади.
Через реплікацію позитивного досвіду Чорнухинської громади позитивний результат отримають інші громади Полтавщини – регіону, багатого історико-культурним спадком, які мають аналогічні проблеми і потреби, але ще не мобілізувались на їх вирішення у проектний спосіб на принципі партисипації
Сталість
-
Суб’єкти співробітництва
-
Категорія
Перша категорія
Напрям
Організація ефективної системи надання послуг населенню
Статус
Переможець
Номер
36