Раціональне використання деревної біомаси

запровадження раціонального способу використання деревної біомаси

Повний опис проєкту

На сьогодні в громаді наявні значні обсяги деревної біомаси: лісосмуги, що неконтрольовано заростають, заходять на поля та узбіччя доріг; хаотичні зарості; аварійні та звалені внаслідок буревію дерева; рештки від обрізки садів місцевих мешканців; дерева, які розташовані в небезпечній близькості до ліній електропередачі; деревні відходи ДП «Руднянське лісництво»: лісосічні відходи від рубок головного користування, низькосортна і тонкомірна деревина.
Частина цієї біомаси поступово стає непридатною до використання, захаращує територію громади, створює аварійні ситуації. Інша частина спалюється мешканцями. Це має негативні наслідки для здоров’я людини (спричиняє виникненню алергічних захворювань та загострення хронічних хвороб) і для природи (забруднює атмосферне повітря, ґрунти, спричиняє виникненню пожеж, в яких гине все живе).
Всі перераховані види деревних відходів можуть бути використані на технологічні (для отримання продукції) та паливні потреби. Використання відновлюваних джерел енергії, насамперед, деревини, є актуальним, оскільки дає змогу зменшити витрати на енергоносії та підвищити рівень екологічної безпеки. Деревина є універсальним джерелом енергії, яке можна використовувати для отримання теплової енергії. Враховуючи, що ціни на основні енергоносії щорічно зростають, питання використання альтернативних поновлювальних джерел є перспективним. До того ж у системі опалення 50 % комунальних установ і домогосподарств громади працюють котли на деревині.
Додаткові можливості раціонального використання продуктів переробки деревини:
- опалювання приміщень як комунальної власності, так і приватних будинків;
- для потреб тваринництва – у якості підстилки для с/г тварин;
- для потреб сільського господарства – у якості добрива, компосту, мульчування або захисного шару;
- для декоративного оздоблення газонів та парків (фарбована щепа, кора);
- можна продавати підприємствам, які виготовляють папір, картон, фанеру, меблі, будівельні матеріали і конструкції.
За умови придбання відповідної техніки можливо запровадити раціональне використання деревної біомаси: для отримання біоенергії, виробництва біомаси, її перероблення, та виробництва біоенергетичної продукції з вищою доданою вартістю (дрова колоті, пелети, брикети та ін.), це сприятиме покращенню економічної ситуації з одночасним збереженням вичерпних природних ресурсів та покращенням соціального добробуту населення.

Проблема проєкту

Проблема, на вирішення якої спрямовано проєкт, має декілька аспектів:
- забруднення екології через спалювання мешканцями деревної біомаси;
- високі витрати місцевого бюджету і мешканців громади на оплату послуг за теплопостачання для комунальних закладів, а також на управління відходами;
- відсутність обладнання для подрібнення деревини.
Наявні в громаді значні обсяги деревної біомаси використовуються нераціонально. Частина – псується і захаращує природне середовище, створює аварійні ситуації; іншу частину мешканці спалюють разом із сміттям: поліетиленовими пакетами, ґумою тощо, що погіршує ситуацію та має негативні наслідки для здоров’я людини (спричиняє виникненню алергічних захворювань та загострення хронічних хвороб) і для природи (забруднює атмосферне повітря, ґрунти, спричиняє виникненню пожеж, в яких гине все живе). Згораючи, ця хімія тягне за собою ще один додатковий процес піролізу, який вкрай негативно впливає на здоров’я. Мешканці, які не спалюють деревні відходи, відносять їх у сміттєві контейнери, що в рази збільшує навантаження на КП «Турбота», яке вивозить відходи громади на сміттєзвалище, в т.ч., витрачання більшої суми бюджетних коштів на утилізацію відходів.
Разом з тим, комунальні установи і домогосподарства громади щорічно витрачають значні суми коштів на оплату послуг за теплопостачання.
В умовах дефіциту коштів перехід на відновлювальні джерела енергії є вкрай необхідним. Для того, щоб деревну біомасу можна було використовувати у якості палива, її потрібно переробити – подрібнити. Придбання відповідного обладнання – щепоріза і бензопил дозволить вирішити зазначені проблеми.

Мета проєкту

Збереження екології навколишнього природного середовища шляхом запровадження раціонального способу використання деревної біомаси в громаді, економії природних і фінансових ресурсів.

Співорганізатори і партнери проєкту

1. Новоселівська сільська рада – забезпечення умов для виконання відповідних робіт. Співфінансування 50 тис. грн., інформування громадськості про проєкт та залучення мешканців села до реалізації заходів, надання звітних даних за результатами реалізації проєкту.
2. КУ «Агенція місцевого розвитку територіальних громад Полтавського району» – управління проєктом, моніторинг процесу реалізації проектних заходів, пошук партнерів, налагодження взаємозв’язку між учасниками проєкту, популяризація проєкту.
3. Полтавська державна аграрна академія – надання консультаційних послуг.

Залучені сторони і цільова аудиторія проєкту?

Залученою стороною є:
1. КП «Турбота» – надання транспорту і додаткової техніки та послуг з перероблення деревини; прийом заявок на надання цих послуг жителям громади.
2. ДП «Руднянське лісництво» – надання на переробку відходів лісництва.
3. Газета «Вісті» – висвітлення результатів реалізації проєкту.
4. Місцеві мешканці – отримають можливість переробити деревні відходи власних домогосподарств з подальшим її використанням; підвищення безпеки в результаті усунення аварійних дерев, уникнення пожеж; кращі екологічні умови проживання.

Цільова аудиторія:
1. Щонайменше 5000 осіб – мешканці Новоселівської ОТГ, у т.ч. комунальні заклади.
2. Представники бізнесу, с/г виробники.

Очікувані результати проєкту

1. Збереження екології в результаті профілактики спалювання обрізаних гілок місцевими мешканцями.
2. Благоустрій територій.
3. Підвищення рівня безпеки населення (в результаті видалення аварійних дерев та дерев, які підлягають видаленню за віком).
4. Зменшення витрат бюджетних коштів на опалення комунальних закладів у результаті економії та диверсифікації енергоресурсів.
5. Забезпеченість бюджетних установ і домогосподарств екологічно чистим видом палива.
6. Створення додаткових робочих місць.
7. Отримання прибутку від здавання в оренду обладнання, від продажу тирси та щепи.
8. Зменшення витрат бюджетних коштів на управління відходами у зв’язку зі зменшенням кількості деревних відходів.

Масштабування та реклама проєкту

Продовження у подальшому практики раціонального використання деревної біомаси; вирощування енергетичних видів культур – верби, вільхи для використання у якості палива.
Рекламування проєкту буде здійснюватися на офіційному сайті та у мережі Facebook сільської ради, сайтах партнерів проєкту; інформування громадськості про реалізацію проєкту шляхом випуску оголошень, листівок, буклетів, плакатів із закликом до громадськості підтримати заплановану діяльність; розміщення публікацій в районній газеті «Вісті».

Результати реалізації

Лідер

Шостак Петро Вікторович

Статус

Реалізовано

Звіт про виконання

Підтримали

358

Номер

3

Заходи проєкту

Бюджет