це обласний конкурс проєктів екологічного спрямування, започаткований у 2019 році, для підтримки громадських ініціатив мешканців Полтавської області віком від 14 років.
Крок 1. Сформуй ідею проекту! Прояви оригінальність та вигадай креативну ідею вирішення локальної екологічної проблеми своєї громади.
Крок 2. Заручись підтримкою місцевої влади! Проєкти реалізуються за рахунок коштів обласного та місцевих бюджетів (50*50, з обласного бюджету - до 50 тис. грн).
Крок 3. Через кнопку "Подати проєкт" подайн ЕКОпроєкт онлайн!
Крок 4. Здобувай перемогу! Набирай якомога більше голосів! Конкурсна комісія неодмінно оцінить всеохоплюючу підтримку ЕКОпроєкту.
1. Автор подає заповнену аплікаційну форму проєкту онлайн. Паперовий варіант проєкту (з додатками) необхідно надіслати поштою. Адреса: 36014, м. Полтава, вул. Соборності, 45.
2. Проєкти, що пройшли перевірку і модерацію, публікуються модератором на сайті.
3. У встановлений строк триває онлайн підтримка (через кнопку "Підтримати") опублікованих проєктів.
4. Конкурсна комісія розглядає результати онлайн голосування, формує рейтинг проєктів, визначає переможців в межах наявного обсягу бюджетної підтримки.
5. Місцева влада та автор проєкту реалізують проєкт-переможець та забезпечують висвітлення на платформі результатів реалізації проєкту.
автором проєкту може бути мешканець Полтавської області віком від 14 років.
кожен мешканець Полтавської області може подати лише 1 проєкт. Обмеження щодо кількості поданих проєктів від територіальних громад сіл, селищ та міст Полтавської області - відсутні.
це можуть бути проєкти щодо облаштування креативних «зелених локацій», паркових зон, створення екологічних стежин у дендропарках та заповідниках області, пропагування екологічного стилю життя та культури сортування сміття (збір та здача вторсировини, ін.), підвищення екологічної освіти громадян (культурно-масові заходи на екологічну тему, ін. Особлива увага приділяється створенню умов для збирання небезпечних побутових відходів (люмінесцентних ламп, ртутних термометрів та батарейок) у селах, селищах, містах Полтавської області.
Проєкт повиннен бути максимально конкретизованим, реалістичним та досяжним.
Більшість відходів, які ми щоденно викидаємо в сміттєві контейнери, може отримати друге життя. Неперероблене сміття автоматично стає отрутою для довкілля, сортування ж значно полегшує його переробку. Завдяки вторинному використанню матеріалів можливе заощадження ресурсів або, навіть, отримання додаткової енергії.
Сортування сміття дозволяє значно раціональніше використовувати сміттєзвалища. Крім того, після сортування на місцевих полігонах та звалищах зменшується кількість небезпечних відходів, термін розкладання яких займає десятки років. Наприклад, пластик, метали роками лежать в землі, не втрачаючи первісного вигляду. Тонкому поліетиленовому пакету потрібно мінімум 15 років, а одноразовому посуду – 500 років, щоб повністю розкластися. Усе це шкодить навколишньому середовищу, потрапляючи у повітря та ґрунтові води.
Не потрібно забувати й про можливість багаторазового використання відходів, оскільки більшість з них складається з тари, яку можна переробити та застосовувати заново. Повторна переробка забезпечить також зменшення використання природних матеріалів. Одні тільки пластикові пляшки, як джерело вторинної сировини, здатні «перетворитися» на пластмасову трубу, каналізаційний люк, шифер чи крісло. Макулатура може стати газетою, книжкою, журналом. Бите скло – новою пляшкою, а жерстяна банка – дротом. Відходи з харчових продуктів, листя чи деревини можуть використовуватися для виготовлення органічних добрив чи біогазу.
Місця, куди люди можуть принести ресурси для вторинної переробки. Ініціатива щодо їх створення, в більшості випадків, належить волонтерам та екоактивістам. Перші громадські станції сортування почали з’являтися в Києві. Громадська організація «Україна без сміття» наразі має 4 таких пункти. Подібну станцію відкрили в Рівному; у Львові теж зацікавилися цим проєктом. За місяць громадські станції сортування збирають приблизно 30-40 тонн сировини, тоді як сортувальні лінії збирають від 200 тонн сировини на день. Детальніше https://nowaste.com.ua
Якщо не знаєш, що можна здати на переробку, а від чого варто відмовитися чи зменшити споживання, завантажуй БЕЗКОШТОВНО мобільний додаток "СОРТУЙ"
https://greenproject.org.ua/?fbclid=IwAR2LaboNcvSjtD7189jLhCCsnrrWvDfqrON1QL7RzLLH71H4f5FtRKzITpI
https://prometheus.org.ua/
На онлайн карті «Пункти збору вторсировини» можна знайти найближчі до своєї місцевості пункти прийому вторинної сировини та ознайомитися з асортиментом вторсировини, яку вони приймають.
1. Елементи живлення (батарейки, акумулятори). При розкладанні виділяються отруйні речовини, які викликають рак, погіршення слуху та зору, нервові захворювання.
2. Люмінісцентні лампи та енергозберігаючі лампи. При розкладанні виділяють отруйні речовини, які викликають нервові розклади, порушення опорно-рухового апарату, захворювання дихальних шляхів.
3. Автомобільні шини. При розкладанні виділяють отруйні речовини, які викликають рак, бронхіальну астму та хвороби шкіри.
4. Ліки. При потраплянні в ґрунт і воду бактерії мутують і утворюють нові наднебезпечні хвороби.
5. Побутова техніка. При розкладанні виділяються отруйні речовини, які викликають рак, захворювання дихальних шляхів, гострі отруєння, безпліддя.
6. Лакофарбовані матеріали. При розкладанні виділяють отруйні речовини, які викликають хронічні мігрені, алергію, захворювання дихальних шляхів.
1. Намагайтеся зменшити використання батарейок або замінити їх на альтернативні джерела енергії.
2. Обмежте кількість товарів із маркуванням небезпечних речовин у своєму помешканні, дотримуйтесь правил їх зберігання та використання.
3. Продукцію, марковану таким знаком, не можна викидати у звичайний контейнер для сміття, а слід здавати до спеціального приймального пункту.
4. Долучайтеся до громадського моніторингу за дотриманням правил поводження з небезпечними побутовими відходами у своїй громаді.
В рамках обласної програми «Екологічні ініціативи Полтавської обласної ради на 2022 - 2024 роки» Комунальним автотранспортним підприємством Полтавської обласної ради здійснюється збирання та перевезення небезпечних побутових відходів від мешканців Полтавської області до місця зберігання для подальшої утилізації. Так, за період з 2020 – 2023 року спеціалізованим автомобілем було зібрано: батарейок – 7,6 т; люмінесцентних ламп понад 47 тис. шт; термометрів − 618 шт. Так, у 2023 році обласний екобус відвідав 14 громад Полтавщини (у 2022 році − 10 громад).

Мешканці всіх районів Полтавської області можуть здати відпрацьовані небезпечні побутові відходи (люмінесцентні лампи, ртутні термометри та батарейки) до спеціалізованого автомобіля, а не викидати їх до сміттєвих контейнерів.
1. Люмінесцентні лампи та ртутні термометри приймаються у непошкодженому вигляді, у паперовій упаковці чи пергаментному папері.
2. Батарейки – в картонній чи пластиковій ємності чи іншій безпечній тарі.
ВАЖЛИВО! Для мешканців Полтавської області послуга надається на безоплатній основі, для юридичних осіб – на договірній. Замовити послугу або дізнатися графік виїзду ЕКОбуса можна за телефоном (0532) 52-07-25.
Вартість утилізації однієї люмінесцентної лампи становить 12,00 грн з ПДВ, одного ртутного термометру − 22,00 грн з ПДВ.
Вартість утилізації 1 кг батарейок становить 100,80 грн з ПДВ. Поштучно 1 батарейка – 3,00 грн з ПДВ.