Екостежка до Пирогівської Рибниці

облаштування екостежини

Повний опис проєкту

В межах села Пироги та Яроші знаходиться ставок орієнтовною площею 72,5 га. Стан довкілля поблизу водойми потребує значного покращення, оскільки: наявні забруднення прибережної смуги побутовими відходами, зарослі очерету, відсутні зелені насадження. У вісімдесятих роках минулого століття цю водойму використовували жителі сіл Пироги та Яроші, як місце для плавання та розведення риби, водний ресурс для напування худоби. Останнім часом в зв'язку з забрудненням води в ставку та обростання плеса очеретом жителі не мають змоги купатися та у відповідних умовах займатися виловом риби. В 2019 році жителі сіл Пироги та Яроші на сходці вирішили власними силами зарибнити ставок і грунтовно розпочали цей процесс з вивчення переліку риб, які можуть розвиватися в даній водоймі. Згодом придбали в Іркліївському розпліднику мальок риби і здійснили запуск у ставок. Впродовж року вони вели спостереження та дбали про коропоподібних. В 2020 році команда ентузіастів - молодих жителів наших населених пунктів знову запустили мальок риби у водойму (550 кг коропа та білого амура, 250 кг товстолоба, лина - 50 кг на загальну суму 63 тис.грн - власні кошти ). Ініціатори прагнуть навести лад вздовж узбережжя ставка та дбати і примножувати рибні запаси краю. В своїй діяльності вони прагнуть покращити екологічну ситуацію водойми і прибережної смуги та створити умови для спортивного вилову риби, залучення підростаючого покоління до бережного використання довкілля, створення умов для релаксуючого відпочинку жителям навколишніх сіл і оптимального середовища для любителів риболовлі. Основні завдання, які ставлять перед собою ентузіасти це: прибрати прибережну смугу, посадити три види дерев, придбати два аератора та гранулятор для виготовлення комбікорму для риб, встановити лавочки. Аератор необхідний для недопущення втрати рибних запасів через замори взимку під льодом та влітку при великій спеці, коли відбувається різке зниження концентрації кисню у воді. За допомогою цього пристрою можна проводити своєчасну аерацію, нагнітаючи повітря у водойму. Також проведення цього заходу дає змогу попередити цвітіння води та заболочення водойми. Гранулятор для виготовлення комбікорму створює можливість для підгодовування риби за потребою, оскільки якісне живлення конче необхідне для здорової риби і примноження рибних запасів краю.

Проблема проєкту

Історично водойма в селі Пироги та Яроші використовувалася для розведення риби. Велике водне дзеркало та некруті береги сприяли цій діяльності. Завжди в оселях мешканців був цінний рибний продукт, окрім цього багато жителів захоплювалися цим активним релаксуючим відпочинком на березі ставка. Збиралися родинами, прибирали прибережну зону, розчищали очерет, викошували бур'яни і гуртувалися для спільних справ. Впродовж останніх 20 років ця традиція майже зникла. Береги ставка зараз потребують ретельного прибирання, захисту від розмивання і відповідно створення затишних релаксуючих куточків щоб відродити важливу традицію і формувати бережне ставлення до довкілля у мешканців краю. Нині, коли є команда енергійних людей, готових до догляду за ставком та розведенням риби з'явилися якнайбільші можливості не лише для покращення екологічної ситуації водойми, а і розвитку пізнавальних та естетичних і спортивних процесів у регіоні. Окрім цього маємо нагоду примножити рибні ресурси регіону.

Мета проєкту

Сформувати сучасне екологічне бачення в жителів краю до водойм та збереження, відтворення і примноження рибних ресурсів. Здійснювати якісний догляд за мальком риби (800 кг коропоподібних було запущено группою ентузіастів з Пирогів і Ярошів у березні 2020 року). Забезпечити шанобливе ставлення до природних багатств регіону. Зацікавити дітей до вивчення іхтіології. Створити оптимальні умови у частині водойми Сухий Кагамлик, що знаходиться на території сіл Пироги та Яроші для активного і розвиваючого відпочинку поруч з природою мешканцям Глобинської ОТГ. Започаткувати організаційне проведення спортивного та релаксуючого вилову риби. Створити на території колишнього несанкціонованого звалища в прибережній смузі приліс "Рибака" з липи, дуба, горобини, бузку та обліпихи для активного проведення часу, як дорослих, так і дітей. В подальшому в прилісі розбити маршрути для просвітницьких та естетичних екскурсій.

Співорганізатори і партнери проєкту

Глобинська міська рада, СФГ " Верест", Пирогівський старостинський округ.

Залучені сторони і цільова аудиторія проєкту?

Залучені сторони:
1. Активні жителі села в кількості 30 чоловік.

Цільова аудиторія:
1. Жителі населених пунктів Яроші, Пироги та Глобинської ОТГ.
2. Працівники Іркліївського риборозплідника рослигоїдних риб.

Очікувані результати проєкту

1. Покращення чистоти прибережної зони в зв'язку з постійним моніторингом ініціативною группою стану чистоти берегів водойми та інформаційної кампанії проведеної серед жителів населених пунктів, а також залучення всіх дорослих мешканців села до процессу риборозведення на громадських засадах.
2. Створення затишного куточка для активного проведення часу мешканцям Глобинської ОТГ - прилісу "Рибака". Примноження рибних багатств краю через ефективний догляд за мальком коропоподібних яких у достатній кількості було запущено у березні 2020 року ініціативною группою у ставок.

Масштабування та реклама проєкту

В прибиранні узбережжя ставка та дотримання відповідної чистоти будуть брати участь не байдужі жителі населених пунктів Яроші, Пироги та учні школи в кількості 160 осіб. При посадці прилісу "Рибака" участь братимуть близько 80 осіб Пирогівського старостинського округу. Догляд за мальком риби постійно виконують 20 членів ініціативної групи. Постійно триватиме процесс залучення жителів навколишніх сіл, які зацікавились проєктом і висловили бажання брати участь в спортивному вилові риби орієнтовно 40 осіб.
Інформацію про реалізацію і результати данного проєкту з фотоматеріалами будемо постійно висвітлювати в соціальних мережах, на сайті населенного пункту та на офіційному сайті громади. Також обовязково буде направлено статтю в місцеву газету "Зоря Придніпров'я".

Результати реалізації

Лідер

Голобородько Олександр Олексійович

Статус

Реалізовано

Звіт про виконання

Підтримали

457

Номер

52

Заходи проєкту

Бюджет