Екогай "Лелече гніздечко" в с. Яроші

облаштування екогаю

Повний опис проєкту

В центрі села Яроші Глобинського району Полтавської області протягом 2017- 2019 років на занедбаній земельній ділянці, де знаходилися залишки фундаментів та руїн житлових і господарських будівель, побутове сміття та хащі з порослі дереві кущів, відходи від спалювання вугілля спільними зусиллями активних жителів населенного пункту, землекористувачів, працівників Глобинського КП вдалося прибрати, спланувати територію, встановити конструктивні елементи дитячого майданчика. Також за підтримки обласної ради було встановлено вуличний тренажерний комплекс для дорослих. Протягом 2018 - 2019 років ініціативні жителі села провели сім днів довкілля - частково впорядковули прилеглу територію майданчика: прибрали, насадили квітів, дерев, декоративних кущів, втілювали в життя заходи проєкту переможця обласного конкурсу екологічних ініціатив 2019 року "Про красу землі дбай". В рамках цього проекту жителями було сформовано екологічну стежину, висаджено дерева та кущі, встановлено вологостійку фанеру на вікна та нанесено малюнок екологічного спрямування; виготовлено та встановлено еко- будиночок та будиночок для пташки, круглу лаву "Споглядаємо довкілля разом", придбано баки для роздільного сміття, нанесено штукатурку, шпаклювання та фарбування тильної стіни магазину для створення малюнка на екологічну тематику. Оскільки на теренах нашого села відсутні культурно- просвітницькі та спортивно - оздоровчі заклади, то нині поряд з дитячим майданчиком та ФАПом ініціативні мешканці планують продовжити розширювати екогай, як рекреаційну територію з оздоровчим та екологічно- ознайомчим спрямуванням.
Реалізовуючи проєкт "Про красу землі дбай" жителі села запропонували низку ідей стосовно поглиблення змісту данного об'єкта. Серед висловлених задумів було вибрано такі: насадження дерев та кущів, що сприяють очищенню повітря та мають цілющі властивості, монтування лелечого гнізда, встановлення флюгера вітрів, формування калинового гнізда, встановлення сонячних ліхтарів, макетування "льонової ковдри".
В результаті реалізації проєкту буде створено унікально - затишний куточок з екологічним спрямуванням на теренах Полтавщини.

Проблема проєкту

На теренах с. Яроші відсутні заклади культурно - просвітницького спрямування. Активна група мешканців села, вболіваючи за розвиток населенного пункту, прагнучи створити оптимальні умови для розвитку дітей та культурного відпочинку всіх мешканців, звернула увагу на територію в центральній частині населенного пункту, яка впродовж років залишалася пустирем з хащами, де накопичувалось побутове сміття. Протягом 2017 - 2019 років все змінилось, ініціатива та особистий внесок жителів населенного пункту зробив неймовірне. Нині там розташовано сучасний дитячий майданчик для всіх вікових групп та вуличний тренажерний комплекс для дорослих. Але питання впорядкування прилеглої території постало дуже гостро, бо залишки руїн та фундаментів будівель, що простяглися до берега від майданчика непокоїли всіх. В 2019 році в результаті реалізації проєкту "Про красу землі дбай" спільними зусиллями всіх небайдужих вдалося частково здійснити благоустрій з екологічним спрямуванням на цих теренах. Та залишилася чимала ділянка, яка дисонує зі створеним куточком. Тим паче, що втілена ідея породила ще більше планів і задумів, які дають змогу розвивати в оновленій якісній площині проєкт, продовжити благоустрій та створити екологічно - естетично привабливу територію з дослідницьким вектором розвитку. Слід відмітити, що активні мешканці Пирогівського старостинського округу постійно спільно працюють над покращенням території, модернізуючи її свіжими концепціями. Прикметно, що проєкт має неймовірний простір для подальшого продовження, оскільки поряд розташований старий сквер, а неподалік ( за 150 метрів) місцева водойма з чималим плесом, що створює мальовничі краєвиди та релаксуючі настрої. Тобто наявні унікальні умови для формування еко-свідомості.

Мета проєкту

Підвищити рівень екологічної свідомості та культури жителів Глобинської ОТГ та навколишніх населених пунктів, розвивати дослідницькі навички, щоб по - новому сприймати проблеми стану навколишнього середовища, замислюватися над особистим внеском у покращення екологічної ситуації. Створити унікально-затишний куточок з екологічним спрямуванням, де на місцевості можна споглядати природні ландшафти, милуватися естетично оформленими острівками біорізноманіття, відпочивати та релаксувати не лише в денний час добі, а й у вечірні години. Забезпечити можливість бажаючим персонально брати участь у догляді за рослинністю та екологічними родзинками краю. Згуртувати мешканців громади навколо спільного вирішення екологічних питань. Створити куточок, в якому буде затишно та цікаво активно відпочивати і формувати сучасне бачення вирішення екологічних проблем дітям, як дошкільного так і шкільного віку.

Співорганізатори і партнери проєкту

Глобинська міська рада, СФГ " Верест", Пирогівський старостинський округ, ТОВ АФ "Хлібодар".

Залучені сторони і цільова аудиторія проєкту?

Залучені сторони:
1. Мешканці сіл Яроші , Пироги, орієнтовно 40 осіб.
2. Учні Пирогівської школи, орієнтовно 25 осіб.


Цільова аудиторія:
1. Жителі сіл Яроші , Пироги та Глобинської ОТГ і навколишніх населених пунктів, учні шкіл громади, які приїздять на екскурсії на екомайдпнчик, подорожуючі автошляхом територіального значення Хорол- Семенівка - Кременчук.

Очікувані результати проєкту

1. Створено екологічно - естетично привабливу територію з дослідницьким вектором розвитку. Ми матимемо не лише впорядковану територію з екологічно– просвітницьким та розвиваючим спрямуванням, а й місце: безперервного вдосконалення даного проєкту; продовження продукування ідей жителями старостинського округу та згуртування громади для їх втілення.
2. Насаджено декоративні дерева та кущі, що сприяють очищенню повітря та мають цілющі властивості, змонтоване лелече гніздечко, встановлено флюгер для спостереження за атмосферними проявами, сформоване "калинове гніздо", встановлено вуличні світильники на сонячних батареях, виконане макетування "льонової ковдри", створений куточок "еко- релакс". Варто зазначити, що значно зросте кількість відвідувачів еко-гаю, особливо дітей, де вони матимуть змогу активно відпочивати, насолоджуватися довкіллям та долучатися до моделювання майбутніх еко-куточків. Слід відмити, що еко-гай розташований в дуже зручному місці для подорожуючих, неподалік дороги територіального значення, тобто благоустроєна територія буде унікальною родзинкою для тимчасового перепочинку мандрівників, тим паче що з майданчика відкриваються мальовничі краєвиди місцевої водойми. Також проєкт кореспондується з проєктом "Еко-Стежка до Пирогівської Рибниці", який відкриває можливості для позитивних зрушень в благоустрої прибережної смуги ставка.

Масштабування та реклама проєкту

В реалізації проекту братимуть участь ініціативні жителі села Яроші, переважно люди віком до 60 років та молоді батьки, які постійно проводять прибирання та озеленення цієї території, приблизна кількість учасників 60 осіб, а також мешканці села Пироги (орієнтовно 6 осіб) та учні Пирогівської школи 25 осіб.
Інформацію про реалізацію і результати данного проєкту з фотоматеріалами будемо постійно висвітлювати в соціальних мережах, на сайті населенного пункту та на офіційному сайті громади. Також обов"язково буде направлено статтю в місцеву газету "Зоря Придніпров'я".

Результати реалізації

Лідер

Гудим Валентина Миколаївна

Статус

Реалізовано

Звіт про виконання

Підтримали

469

Номер

53

Заходи проєкту

Бюджет