Зелена ОАЗА, Полтавська громада

Ідея проєкту «Зелена ОАЗА» полягає в імплементації до вже існуючої інформаційно-аналітичної системи екомоніторингу нового об’єму даних – реєстру зелених насаджень. Для цього необхідно провести інвентаризацію дерев за допомогою спеціального обладнання.

Повний опис проєкту

Сучасна Полтава – новоутворена міська територіальна громада із значним природно-ресурсним потенціалом, вигідним економіко-географічним положенням, раціональним містобудівним плануванням території та відомою історико-культурною спадщиною, що у комплексі визначає вагомий екологічний потенціал та, відповідно, створює всі необхідні передумови реалізації стратегії інтегрованого розвитку міста «Полтава 2030».
Екологічний потенціал Полтави є сприятливим для запровадження засад екоорієнтованого споживання, покращення й розвитку територій та об’єктів рекреації і відпочинку, удосконалення зелених зон та впорядкування публічних просторів, доступних для всіх жителів і туристів, поліпшення екологічної ситуації.
Ми, полтавці, любимо наше місто і робимо все для того, щоб у ньому було комфортно жити. Впевнені, що перший крок до цього – побачити і усвідомити екологічні проблеми нашого міста! Питання інвентаризації зелених насаджень є актуальним для сьогодення, адже повних даних про їх кількість наразі немає, у зв’язку з чим постає питання контролю за незаконним їх спилом та вирубуванням (особливо в Дендропарку, де ростуть цінні породи дерев, що мають охоронятися законом). Для реалізації цього проєкту необхідно придбати технічне приладдя, а саме – молоток для маркування деревини з відповідними маркувальними бирками. Здійснити інвентаризацію можна за допомогою маркування зелених насаджень з одночасним занесенням даних про них до єдиної інформаційної аналітичної системи.

Проблема проєкту

Дерева в міських зонах не тільки додають корисної енергії та очищують повітря – фактично вони є важливим фактором сучасного прогресивного міста, якому не байдуже на його екологічний стан.

Парки, сквери, зелені зони, квартали насаджень в межах вулиць – все це є частиною інфраструктури, якою можна ефективно управляти. І робити таке управління ефективним, зручним та ємким. А наявність системи ідентифікації живих насаджень допоможе в цьому.
Питання «інвентаризації» зелених насаджень стоїть у порядку денному Полтави багато років. Але на заваді вирішення цієї проблеми поставало безліч перепон: відсутність механізму інвентаризації (наразі є успішні приклади в містах Європи та нашої держави), недосконалість системи екомоніторингу (з 2020 року в Полтаві з’явилася http://oaza.pl.ua), відсутність необхідних знань (минулого року працівники КП «Декоративні культури» пройшли навчання на «Зеленій академії», цього року планується провести таке ж навчання для полтавців завдяки КО «Інститут розвитку міста» ПМР) та техніки (зараз шукаємо фінансування для придбання). У місті Полтава, на приєднаних до неї в процесі децентралізації територіях – у парках, скверах, на вулицях росте велика кількість зелених насаджень, кількість та якість яких необхідно контролювати (аби не відбувалося незаконних спилів та вирубок), вчасно здійснювати їх санітарні чистки (а для цього треба закладати в бюджеті кошти, розуміючи – скільки їх необхідно і яка кількість дерев цього потребує) та насаджувати нові (знову ж таки, орієнтуючись на потребу). Здійснивши процес інвентаризації, ми матимемо комплексну систему з аналітичними даними.

Мета проєкту

Мета проєкту – інвентаризація зелених насаджень у громаді шляхом маркування дерев спеціальними бирками з автоматичним занесенням даних до системи екомоніторингу. Маркування дерев здійснюється прикріпленням маркувальних бирок з інформацією про балансоутримувача до поверхні деревини одним ударом молотка. Окрім того, кожна бирка містить штрих-код, за яким можна перейти в систему аналітики з даними про саме дерево (вік, тип, порода, розташування, тощо). Важливо відмітити, що така бирка «росте» разом із деревом, адже технологія кріплення бирки просто переміщує її на спеціальній голці, не травмуючи дерево.

Співорганізатори і партнери проєкту

Партнерами проєкту будуть виступати:
• КП «Декоративні культури» ПМР
• Інспекція по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста виконавчого комітету ПМР
• Полтавська міська рада
• КО «Інститут розвитку міста» ПМР.

Залучені сторони і цільова аудиторія проєкту?

Цільовою аудиторією проєкту є перш за все мешканці Полтавської міської територіальної громади.

Очікувані результати проєкту

В процесі інвентаризації зелені насадження отримають спеціальне маркування – бирку, де буде вся інформація про рослину із автоматичним занесенням даних до системи екомоніторингу. За інформацією, отриманою після проведення інвентаризації зелених насаджень, можна буде сформувати карту зелених зон міста, визначити реальний стан насаджень та потребу в їх оновленні, кронуванню чи інших роботах. На першому етапі реалізації проєкту планується інвентаризувати 2000 дерев, що ростуть на території Дендропарку.

Масштабування та реклама проєкту

Територія реалізації проєкту – зелені зони Полтавської міської територіальної громади. Першочергово – територія Дендропарку, де під загрозою вирубування (у зв’язку з відсутністю загального переліку дерев) перебувають цінні породи та охоронювані законом насадження.
Рекламування проєкту буде здійснено за допомогою ЗМІ, офіційного сайту Полтавської міської ради, соціальних мереж і дозволить перетворити процес інвентаризації на усталену практику в громадах Полтавщини.

Лідер

Воробйова Анна Юріївна

Статус

Брав участь

Підтримали

150

Номер

101

Заходи проєкту

Бюджет