Паркова міні-станція компостування органічних відходів, Полтавська громада

Компостування – це світовий і європейський підхід щодо поводження з органічними відходами. Це метод виробництва добрив із різних органічних відходів для отримання екологічно чистої продукції та покращення ґрунту. Від органіки найбільше проблем на сміттєзвалищі: виділення газу під час бродіння, утворення фільтратів, що забруднюють ґрунти. Органічні відходи важливо збирати і використовувати як компост, удобрюючи парки, сквери та клумби. Такі відходи добре піддаються компостуванню – природному аеробному процесу розкладання за допомогою кисню та ґрунтових бактерій. Створення паркової міні-станції компостування у парку «Перемога» стане першим кроком на шляху до запровадження комплексного підходу до питання утилізації та переробки опалого листя на компост, а тим – і до переходу громади до Zero Waste (системи «нуль відходів»).

Повний опис проєкту

Проєкт «Паркова міні-станція компостування органічних відходів» передбачає закупівлю та встановлення на підготовленому майданчику 12 компостерів (кожен місткістю 1600 л). Поряд планується облаштувати стенд про особливості компостування та види органічних відходів, які можна кидати до контейнерів. Враховуючи об'єм компостерів, все опале листя верхньої частини парку буде проходити процес компостування і після перетворення його в добрива (тривалість – 3-4 місяці) стане буде використане повторно – для підживлення зелених насаджень міста. Компост з опалого листя – це не залишені на поверхні ґрунту листя дерев, що ростуть в парку. В такому випадку залишається загроза поширення і зимівлі гризунів, садових шкідників, грибкових хвороб, бактерій.
Листя містить кальцій, азот, калій, безліч мікроелементів. Тому таке натуральне добриво обов'язково стане в пригоді для підживлення після проходження процесу компостування.

Проблема проєкту

Полтавський міський парк культури та відпочинку «Перемога» – найстаріший та найбільший парк Полтави, заснований на початку ХІХ століття. Його створено на місці природної діброви, що належала поміщику С.М. Кочубею. Площа парку 30,9 гектарів. Серед деревних насаджень – дуб, ясен, клен, береза, каштан, ялина, сосна, шовковиця та інші породи дерев, які щороку продукують десятки тон опалого листя. Працівники парку його не спалюють, аби не нашкодити навколишньому середовищі, натомість воно роками накопичується на схилах поряд зі Співочим полем. Наявність великої кількості органічних відходів у такому вигляді має непривабливий вигляд та змушує шукати шляхи їх утилізації без шкоди для природи – за принципом Zero Waste («нуль відходів»).

Мета проєкту

- вирішення проблеми наявності великої кількості опалого листя в паркових зонах;
- переробка опалого листя на компост;
- запровадження практики компостування в громаді з подальшим її поширенням;
- популяризація принципів Zero Waste («нуль відходів»);
- зростання ековідповідальності населення;
- продукування природних добрив для підживлення зелених насаджень.

Співорганізатори і партнери проєкту

Полтавська міська рада
Комунальна організація «Інститут розвитку міста» Полтавської міської ради
Інспекція по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста Полтава
КП «Декоративні культури»

Залучені сторони і цільова аудиторія проєкту?

Цільовою аудиторією проєкту є мешканці Полтавської міської територіальної громади, які є відвідувачами парку.

Очікувані результати проєкту

У разі реалізації даного проєкту вдасться вирішити багаторічну проблему накопичування органічних відходів опалого листя, що в процесі компостування перетворяться на компост, яким планується підживлювати дерева в місті.

Масштабування та реклама проєкту

Інформація про проєкт буде поширена у всіх засобах масової інформації, які працюють та виходять друком в межах Полтавської області, офіційних сторінках Полтавської міської ради та інших партнерів, соціальних мережах. Планується в подальшому поширити практику встановлення компостерів на території і інших зелених зон громади.

Лідер

Грицай Людмила Петрівна

Статус

Брав участь

Підтримали

115

Номер

103

Заходи проєкту

Бюджет