Алея пам’яті „Вічне джерело натхнення Д.О. Луценка", Пирятинська громада
Березова Рудка – невеличке село, але це один із наймальовничіших куточків милої серцю України, це є край пісень і легенд, край письменників і поетів, композиторів і художників, край мислителів та вчених, чиї імена ввійшли до скарбниці світової мудрості. Тут розквітала буйним врожаєм і поезія Дмитра Омеляновича Луценка. Ідея цього проєкту полягає у створенні першого на території Пирятинської міської територіальної громади живописного скверу на увіковічнення пам’яті про славетного земляка, поета-пісняра Дмитра Омеляновича Луценка та до 100-річчя від дня його народження . Справжні поети не вмирають. Вони живуть у слові, у пісні, долітають до нас з червоних туманів небокраю їхні віщі голоси.
Повний опис проєкту
Сквер планується закласти за адресою: с.Березова Рудка, вулиця Луценка, 40.
Цільове призначення ділянки: для будівництва та обслуговування закладу освіти.
Ділянка знаходиться біля стадіону, на березі колишнього ставка. Споконвіку там був пустир. Станом на сьогодні силами працівників школи та старшокласників це місце вивільнено від несанкціонованих смітників та диких чагарників.
Територія скверу буде мати прямокутну форму розмірами та засаджена 100 хвойними і листяними деревами та декоративними кущами, з пішохідною доріжкою, лавочками і урнами для сміття. У центрі скверу – велика квіткова клумба.
При вході до скверу розмістимо камінь з гранітною плитою, де будуть написані слова:
Біля ставка на кучері вербові,
Лягли, як льон, блакитні небеса…
Живуть вони, як вічні незабудки,
Цілющого дзвінкого джерела.
Проблема проєкту
Далеко за межами не тільки Березової Рудки, а й усієї Полтавщини та України звучать пісні на слова нашого славетного земляка Дмитра Луценка: „Мамина вишня“, „Стоїть над Волгою курган“, „Україно моя“, „Незабутнє“ та багато інших. Наш сільський соловейко удостоєний високого звання лауреата Шевченківської премії.
Його вірші і пісні сповнені любові до всього доброго і прекрасного, це урочиста хвала праці і людині, сонцю і миру на землі, вони кличуть людину до кращого, відкривають багатства і принади рідного краю. Більше тридцяти років минуло з того часу, як пішов Дмитро Омелянович у вічність, але живуть його пісні, кожного року проводиться у селі свято „Осіннє золото“, редакцією газети „Вісті“ створена премія Дмитра Луценка, яка щорічно вручається на фестивалі у Березовій Рудці визначним співакам, композиторам, поетам. Першими її лауреатами стали наша чураївна Раїса Кириченко та композитор Анатолій Пашкевич.
Дмитро Омелянович дуже любив рідне село, природу рідного краю. Приїжджаючи в Березову Рудку, завжди ходив стежками дитинства. А потім з′являлися поетичні рядки. 15 жовтня 2021 року відзначаємо сторічний ювілей Великого земляка. Для увічнення пам′яті про нього рада учнівського самоврядування та педагогічний колектив Березоворудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів вирішили на ділянці яка нині заросла чагарниками, створити сквер „Алея пам’яті „Вічне джерело натхнення Д.О. Луценка“.
Мета проєкту
Відзначення сторічного ювілею поета-пісняра Дмитра Омеляновича Луценка та увічнення його пам′яті на малій батьківщині у селі Березова Рудка шляхом створення скверу „Алея пам’яті „Вічне джерело натхнення Д.О. Луценка“.
Співорганізатори і партнери проєкту
Березоворудської загальноосвітньої школа І-ІІІ ступенів;
Пирятинська міська рада;
Державне підприємство „Пирятинське лісове господарство“;
Національний природний парк „ПИРЯТИНСЬКИЙ“;
Питомник декоративних рослин „ОСОКОР“.
Залучені сторони і цільова аудиторія проєкту?
1. Колектив Березоворудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, діти – здобувачі освітніх послуг закладу та їхні батьки (всього 172 особи).
2. Студенти Березоворудського фахового коледжу Полтавської державної аграрної академії, їх батьки, викладачі (до 500 осіб).
3. Всі мешканці села Березова Рудка, учасники та гості пісенного свята „Осіннє золото“ (щороку до 1000 осіб).
4. Подорожуючі туристичним маршрутом до Березової Рудки (щороку до 1000 осіб).
4. Представники сфери освіти та ОМС суміжних з Пирятинською МТГ громад як Лубенського, так і інших районів Полтавської області, в рамках обміну досвідом (до 1000 осіб).
5. Депутати Пирятинської міської ради та члени її виконавчого комітету, журналісти, кореспонденти, громадські активісти, волонтери, спонсори і партнери, які підтримують ідею реалізації такого проєкту (до 100 осіб).
Очікувані результати проєкту
В результаті успішної реалізації проєкту березоворудчани та гості села ставатимуть кращими і благороднішими, а свіча Луценкової поезії і пісні ніколи не згасне в нашій школі. Як і в усій Україні, яку так любив Дмитро Омелянович Луценко.
А ще сквер буде надихати талановитих юних березоворудчан на творчість. Це буде чудове місце для проведення шкільних уроків, творчих зустрічей, вечорів відпочинку, слугуватиме фотозоною та стане однією з зупинок цікавого туристичного маршруту до Березової Рудки.
Інша соціальна значимість проєкту: поліпшення екологічної ситуації біля сільської школи, створення ще однієї „зеленої зони“ в селі, підвищення екологічної свідомості березоворудчан.
Масштабування та реклама проєкту
Місцеві газети „Пирятинські вісті“ та „Анельсин“ 2 шпальти
Відео-кліпи та рекламні промоції на офіційних вебсайтах Пирятинської громади, на сторінці Пирятинської міської ради в Facebook, в соціальних мережах до 1 год.
Інформаційні буклети, листівки 500 шт.