«Школа - фундамент з сортування сміття», Лубенська громада

Школа є ідеальним майданчиком для впровадження екологічної освіти, але за умови, що вона буде якісною і безпосередньо пов’язаною із повсякденним життям та розумінням того, як кожна людина незначними змінами у своїй щоденній поведінці може змінити екологічну ситуацію у своїй країні та у світі. Сортуючи свої відходи, ми отримуємо не сміття, а вторинну сировину, яка принесе користь закладу у вигляді коштів, а навколишньому середовищу – у вигляді чистоти.

Повний опис проєкту

Із усіх глобальних екологічних проблем України однією з найбільш серйозних на сьогодні можна вважати проблему низького рівня екологічної культури в питаннях утилізації, сортування і переробки різних відходів.
Проблема засміченості територій та низького рівня культури поводження з ТПВ постає в тому числі перед Лубенською територіальною громадою, яку слід негайно вирішувати.
Оскільки основні елементи екологічної культури людини формуються в дошкільному та в шкільному віці, під впливом загальнонаціональних цінностей, у взаємодії особистості із суспільством, яку на кожному етапі представляють сім´я та школа, було прийняте рішення розпочати цей процес із загальноосвітніх закладів. Сортуючи сміття у школі, діти стануть прикладом для дорослих та навчать сортувати побутові відходи своїх батьків.

Реалізація проєкту буде відбуватися за такою схемою:
- будуть проведені різноманітні просвітницькі заходи серед школярів міста, проведені додаткові уроки екології, на яких школярі дізнаються, чому природі шкодить викинуте на вулицю сміття, що таке “розумне споживання”, як і навіщо сортувати сміття;
- будуть встановлені в приміщенні школи контейнери з написами “пластик”, “папір”, щоб учні навчились сортувати сміття просто під час навчання у школі. Школярі кидатимуть пластик та папір у встановлені по школі контейнери, а зароблені від сортування кошти будуть витрачатися на їхні потреби;
- для того, щоб процес сортування був веселим і захопливим, у школі постійно будуть проходити екологічні акції, конкурси та змагання, під час яких кожен учасник зможе отримати цінний подарунок за свій особистий вклад у розвиток проєкту.
Впровадження системного підходу до поводження з відходами у навчальних закладах на місцевому, регіональному та державному рівнях зменшить обсяг утворення відходів шляхом збільшення обсягу їх переробки та повторного використання, позитивно вплине на населення, забезпечить якісне формування екологічної культури у громадян та виховання свідомого, екологічно відповідального покоління українців.

Що нам потрібно для реалізації проекту :
 30 комплектів контейнерів об’ємом 50 літрів для сортування паперу та пластику, які будуть встановлено у шкільних коридорах 9 загальноосвітніх закладів м. Лубни та в опорному закладі «Засульський ліцей Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області.
 10 контейнерів для сортування паперу та 10 контейнерів - кліток для сортування пластику на шкільних подвір’ях ;
 інформаційні буклети для батьків школярів та їхніх сусідів, головне завдання яких – донести інформацію про використання сміття як вторинної сировини для подальшої переробки, та поради щодо утилізації побутових відходів, якщо їх неможливо сортувати та переробити;
 роздаткові та витратні матеріали для проведення екологічних тренінгів та додаткових уроків екології (кольоровий папір, маркери, олівці, ножиці, клей тощо).

4. Проблема проєкту (передумова, обґрунтування необхідності

Проблема проєкту

У 2019 році Україна посіла 9-те місце в рейтингу країн з найбільшим обсягом сміття на душу населення. Щодня середньостатистичний українець виробляє близько 1 кг сміття, а промислові відходи в перерахунку на особу складають близько 30 кг. Абсолютна більшість цих відходів потрапляють на звалища — організовані або стихійні, і тільки близько 3% відходів в Україні йдуть на переробку.
За офіційними даними, в Україні понад 6 тисяч звалищ. Ще тисяча гектарів складають несанкціоновані стихійні звалища.
При цьому, в Україні є достатньо підприємств та потужностей для того, щоб збільшити відсоток переробки відходів. Наприклад, Зміївська паперова фабрика на Харківщині просто недоотримує достатньо вторсировини на внутрішньому ринку і тому закуповує її у Польщі та Словаччині. Причина — відсутність системи роздільного збору відходів у абсолютній більшості міст України. Окремі громади та селища, у яких успішно запущено роздільний збір відходів, швидше становлять винятки на фоні великих обласних центрів, які часто не мають навіть окремих контейнерів для сортування сміття. Там, де контейнери є, проблема не вирішується, адже для більшості українців сортування залишається невідомою та незрозумілою практикою.

Мета проєкту

Метою проєкту є навчити школярів сортувати сміття, виробити в них цю звичку, так як вони можуть бути фундаментом цього складного процесу. Сортуючи сміття у школі, діти стануть прикладом для дорослих та навчать сортувати побутові відходи своїх батьків.

Співорганізатори і партнери проєкту

- Полтавська обласна рада, яка здійснюватиме співфінансування проєкту.
- Лубенська міська рада, яка здійснюватиме співфінансування проєкту.
- Управління освіти виконавчого комітету Лубенської міської ради, яке здійснюватиме реалізацію проєкту.

Залучені сторони і цільова аудиторія проєкту?

- Цільовою аудиторією є школярі, батьки школярів та педагогічні колективи які будуть приймати безпосередню участь у даному проєкті.

Очікувані результати проєкту

Завдяки проєкту «Школа - фундамент з сортування сміття» школярі зможуть навчитися сортувати відходи та зможуть розказати батькам, для чого потрібно сортувати своє сміття та яка з цього може бути користь країні, школі та кожній окремій людині. В результаті усі мешканці громади дізнаються, що сміття не є однорідним, що його можна розділити на різні види: пластик, метал, скло, папір, поліетилен. У школярів з’являться навички сортування побутових відходів. Діти навчать дорослих сортувати сміття. Проєкт допоможе сформувати виховання свідомого ставлення до довкілля. Та в наслідок перерахованих результатів покращиться загальний стан довкілля.

Масштабування та реклама проєкту

Даний проєкт для Лубенської територіальної громади Полтавської області стане пілотним і за його прикладом в подальшому планується впровадити сортування у всіх навчальних закладах громади.

Рекламування:
Реклама проєкту буде проводитися на офіційному сайті Лубенської міської ради та в соціальних мережах.

Лідер

Галета Вікторія Володимирівна

Статус

Брав участь

Підтримали

131

Номер

61

Заходи проєкту

Бюджет