«Дитячий екопростір в населених пунктах Лютенської громади»
Зелені насадження – найкраще середовище для відпочинку жителів громади. Вони відіграють значну роль у формуванні навколишнього середовища, адже мають властивості поліпшувати санітарно – гігієнічну обстановку. Такі насадження знижують силу вітру, регулюють тепловий режим, очищають і зволожують повітря, а це має велике оздоровче значення. Проєкт озеленення дитячих майданчиків має на меті створити комфортні та безпечні середовища для дитячої гри та активного відпочинку. Завданням проекту є облаштування існуючих зон відпочинку живою огорожою шляхом оригінальних посадок формуючих кущів у формі щільної вузької смуги, які відокремлюватимуть майданчики від дороги в селах Лютенька, Рашівка, Соснівка та Лисівка.




Повний опис проєкту
Ціль проекту – роботи з озеленення територій не тільки задля краси, а й для захисту дитячих майданчиків від бруду, пилу і шуму.
Чисельність дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, що проживають в Лютеньці, Рашівці, Лисівці та Соснівці – 466 чоловік. Крім того, на території цих населених пунктів проживає 69 дітей – внутрішньо переміщених осіб. Поряд з цим треба враховувати, що діти дошкільного віку мають перебувати на вулиці в супроводі батьків.
На сьогодні в Лютенській громаді невелика кількість місць для відпочинку дітей, а дитячі майданчики в населених пунктах розміщені поряд з проїзною частиною. Вихлопні гази транспортних засобів є головним фактором забруднення повітря, а тому основна проблема в тому, що території для дитячих ігор абсолютно не обладнані для безпечного і комфортного відпочинку та дозвілля.
Зелені огорожі - це природоорієнтоване рішення, яке найкраще очищає повітря. Це пояснюється їх здатністю розсіювати та затримувати концентровані скупчення шкідливих часток у повітрі, що значно зменшує вірогідність їх попадання в наші легені.
Корисність озеленення дитячого майданчика полягає в раціональному використанні фітонцидних, тонізуючих, повітроочищувальних властивостей рослинного покриву. Все це в комплексі створює здорове і естетичне середовище для дітей. Поряд з цим питання озеленення території є особливою складовою екологічного виховання.
Озеленення дитячих майданчиків має бути різноманітним і естетично красивим, що створюватиме сприятливе візуальне середовище. На ньому мають рости не тільки берези та верби, а й інші зелені насадження.
Аналіз території майданчиків показав, що ці території потребують суттєвого доповнення елементами благоустрою.
Асортимент декоративних насаджень підібрано у повній відповідності до їх фізіологічних особливостей та природно – кліматичних умов зростання.
Головним завданням проєкту є створення зеленої огорожі, яка формуватиметься з посадок кущів бирючини та спіреї у формі щільної вузької смуги, які відокремлюватимуть майданчики від дороги в чотирьох населених пунктах Лютенської громади, а саме: в селі Лютенька по вулиці Дружби (90 м), в селі Рашівка по вулиці Миру (54 м), в селі Лисівка по вулиці Лентенанта Титова (100 м) та в селі Соснівка по вулиці Лісовій (156 м) загальною довжиною 400 м. Для цього потрібно придбати 275 кущів бирючини та 120 кущів самшиту. Також передбачається посадка 55 саджанців туї, 65 саджанців ялівця та 10 кущів верби декоративної. Для створення більш привабливого вигляду дитячих зон планується висадити 9 кущів магнолії, 3 квітучі кущі вейгели, 50 кущів дейції, 155 кущів спіреї, 50 кущів форзиції та 5 троянд плетючих.
Проблема проєкту
Передумовою впровадження проекту є вирішення проблеми забруднення атмосферного повітря, відсутність комфортного та безпечного середовища для дитячих ігор та активного відпочинку найменших мешканців Лютенської територіальної громади. Розміщення майданчиків поряд з проїздними частинами передумовою для забруднення атмосферного повітря та погіршення екологічної ситуації.
Покращення візуального вигляду населених пунктів сприятиме усвідомленню необхідності екологічного вибору, що орієнтований на загальнолюдські цінності.
Ці дитячі куточки повинні стати місцем дозвілля дітей та спокійним проведенням часу для батьків. Прагнемо створити інтерес до альтернативних розваг на заміну комп'ютерних ігор.
Мета проєкту
- покращення екологічного стану довкілля та підвищення рівня екологічної свідомості громадян;
- створення атмосфери комфортності та захищеності від пилу та шуму, щоб діти та батьки громади проводили більше часу на свіжому повітрі;
- створення естетично красивого середовища для мешканців Лютенської територіальної громади.
Співорганізатори і партнери проєкту
- виконавчий комітет Лютенської сільської ради, який готовий співфінансувати даний проєкт в необхідному розмірі;
- комунальне підприємство «Джерело», яке займатиметься виконанням посадкових робіт .
Залучені сторони і цільова аудиторія проєкту?
1) діти дошкільного та молодшого шкільного віку з батьками Лютенської територіальної громади в кількості 932 чол. (жителі 4 населених пунктів);
2) внутрішньо переміщені особи – діти дошкільного та молодшого шкільного віку з батьками, які зареєстровані і проживають на території нашої громади в кількості 138 чол. (4 населених пунктів).
Очікувані результати проєкту
У результаті реалізації проєкту буде створено зелену огорожу, яка відділятиме від дороги зону відпочинку. Дитячий майданчик у вигляді еко-острівця стане саме тим місцем, де дитина отримуватиме необхідне єднання з природою, дихаючи свіжим повітрям. На такому майданчику час дитини пролетить непомітно. Дитина буде з великим задоволенням проводити час на такому майданчику, спускатися з гірок, лазити по ігровим модулям.
Масштабування та реклама проєкту
Проєкт реалізуватиметься у межах Лютенської територіальної громади, в межах 4 населених пунктів.
З метою поширення серед місцевого населення інформації про даний проєкт, планується розмістити інформацію про нього на офіційному сайті Лютенської сільської ради, в соціальній мережі Фейсбук, а також провести інформаційно-розяснювальну роботу серед населення по питанню необхідності озеленення та благоустрою дитячих майданчиків.