Живе джерело для жителів села Балаклія, Білоцерківська громада

Відновлення та впорядкування джерела біля річки Балаклійки, притоки Псла, та вирішення проблеми із забезпечення населення села Балаклії і навколишніх сіл якісною питною водою.

Повний опис проєкту

На території України зафіксовано майже повсюдне ослаблення природних джерел, подекуди їх повне висихання.
Джерела- є індикатором екологічного стану конкретної природної локації.
В Україні одвічно шанували криниці. Чистота й бездоганні смакові якості джерельної води сприяли тому, що народ надавав їй символічного значення - вона вважалась живою, тобто цілющою. Джерельну воду завжди цінували і оберігали. На знак особливої шани, таку воду пили з непокритою головою.
Джерельна вода, на відміну від артезіанської, дуже корисна, бо приходить до нас у своїй первоздатній формі, вона жива ! , вона не хлорується, не озонується, в неї не додають різні присадки та добавки, вона насичена киснем. Природна фільтрація шарами грунту дозволяє їй повністю зберегти природні властивості.
Цілюща вода і в Балакліївській «Свинарці». Про це свідчать неодноразові дослідження.
Достеменно не знаємо, але люди кажуть, що з'явилось джерело «Свинарка» ще у XVII столітті. Довгожителі переказують, що розрили його свині, яких випасали селяни понад річкою. Спробували воду і люди - виявилась смачною. Згодом почали помічати, що вода з джерела не тільки чиста, м'яка та добре втамовує спрагу, а ще має і корисні властивості, лікує багато захворювань.
Розташована «Свинарка» в мальовничому куточку Балаклії, в екологічно чистій зоні - в ярку під «Лисою горою», на правому березі річки Балаклійки. Практично в центрі села.
«Свинарка» завжди була і є джерелом для тих, хто дбає про власне здоров'я. За смачною, а головне корисною, водою приїжджають люди не тільки з навколишніх сіл, а навіть з усієї Полтавської області. І хоча в кожному дворі є колодязь, та практично всі жителі питну воду беруть саме з джерела.
В шаленному ритмі життя люди перестали належним чином слідкувати за криницею, що призвело до її руйнування: вона час від часу замулюється, кільце на джерелі під дією природніх факторів практично розпалось і потребує заміни, територія знаходиться у занедбаному стані.
На сьогодні актуальність даного проєкту полягає в тому, що у зв’язку з екологічною кризою, якість води у балакліївських колодязях незадовільна. Її рівень влітку різко знижується.
Колодязі практично пересихають, тому питання збереження природного джерела нині є одним із пріоритетних, адже і зараз, і надалі, ця криниця є ібуде об’єктом безперебійного постачання якісної питної води.
Наше завдання зберегти, не дати джерелу зникнути... Хотілося б , щоб воно жило і дарувало «живу воду» і сучасникам, і наступним поколінням, і сільській річечці, і великому Пслу.
Проєктом передбачається збереження природного джерела, яке є постачальником чистої джерельної води, встановлення зрубу криниці та упорядкування прилеглої території. Джерело стане однією з локацій туристичної стежини «Балаклія козацька».

Проблема проєкту

Однією з найактуальніших проблем сучасності є взаємодія людини з природою. Споживчі інтереси людей призводять до загрози винищення багатьох видів рослин та тварин, корисних копалин, забруднення навколишнього природного середовища. Неправильне використання природних ресурсів, призводить до їх швидкоплинної витрати.
З кожним днем зростає потреба людства у воді, а чиста джерельна вода - це не тільки життя, а й здоров`я. Вона доходить до нас у своїй первозданній природній формі, володіє цілющими властивостями. І щоб зберегти її чистоту та користь необхідно приділяти особливу увагу збереженню та недопущенню забруднення природних джерел.
Упродовж останніх років стан криниці у селі Балаклія значно погіршився – криниця обвалилася і перебуває у аварійному стані, тому потребує проведення заходів з санітарної очистки та встановлення зрубу щоб не допустити забруднення води під час подальшої експлуатації криниці.
Нині впорядкування джерела має велике значення для жителів громади, адже протягом останнього десятиліття мешканці села Балаклії та навколишніх сіл потерпають від нестачі питної води через поступові зміни клімату та екологічні негаразди вода в криницях втрачає якість або й узагалі висихає. Тому питання збереження і упорядкування криниці є дуже важливим, бо і зараз, і, можливо, в майбутньому вона буде єдиним джерелом постачання якісної питної води як для жителів села так і громади.
Даний проєкт є також важливою ланкою екологічного виховання. Він направлений на здійснення природоохоронної діяльності спрямованої на охорону і поліпшення стану природного джерела, раціональне використання водних ресурсів та підвищення екологічної обізнаності жителів громади щодо охорони водних ресурсів.

Мета проєкту

Забезпечення населення села Балаклія якісною питною водою та створення належних умов користування криницею . Проведення природоохоронної діяльності спрямованої на розвиток екологічної свідомості громадян, обізнаності та дбайливого ставлення до природних багатств.

Співорганізатори і партнери проєкту

Виконавчий комітет Білоцерківської сільської ради – співфінансування та реалізація проєкту (організовує планові заходи, проводить процедуру закупівлі, здійснює координацію та зв'язок між учасниками проєкту, надає інформацію про результати впровадження проєкту).
Громадська організація «Білоцерківське Відродження» - популяризація проєкту, привернення уваги жителів громади до проблеми охорони навколишнього середовища, охоплення якомога більшої кількості людей природоохоронною роботою.
Балакліївська гімназія – проведення екскурсій та інформаційно-просвітницької роботи щодо користі джерельної води та заходів по її збереженню.
Газета «Наша громада – єдина родина» - висвітлення інформації про хід реалізації проєкту.
Веб-сайт громади - висвітлення інформації про результати впровадження проєкту, його популяризація.

Залучені сторони і цільова аудиторія проєкту?

Відвідувати природне джерело та набирати чисту джерельну воду зможуть всі мешканці та гості громади. 6000 чоловік.

Очікувані результати проєкту

1. Збереження природного джерела.
2. Формування у жителів громади дбайливого ставлення до навколишнього природного середовища.
3. Підвищення рівня екологічної культури населення.
4. Активна участь громадськості в природоохоронній діяльності.
5. Забезпечення жителів та гостей села Балаклія якісною питною водою.
6. Забезпечення учнів Балакліївської гімназії практичними заняттями з самостійного піклування та догляду за природним джерелом. Поширення екологічних знань: популяризація екологічної просвіти серед учнівської молоді.
7. Створення комфортної зони перепочинку для відвідувачів природного джерела.
8. Розвиток туристичної інфраструктури.
9. Виховання у туристів почуття особистої відповідальності за стан природи та її майбутнє.

Масштабування та реклама проєкту

Масштабування та рекламування проєкту буде проводитись у соціальній мережі Facebook, сайті громади, на дошках оголошень, у газеті «Наша громада – єдина родина» та проведенні екскурсій до природного джерела для вихованців Балакліївської гімназії.

Лідер

ЛУЦЬ ЛЮБОВ ПЕТРІВНА

Статус

Брав участь

Підтримали

278

Номер

52

Заходи проєкту

Бюджет