«Кобеляки без сміття / Сортування сміття», Кобеляцька громада

7% загальної площі України становлять сміттєзвалища та спеціально відведені полігони. І не дивно, адже в країні щорічно викидають понад 10 млн. тон сміття, з яких тільки 6% спалюється, чи йде на вторинне перероблення. Потрапляючи на звалище, деякі види сміття, такі як – батарейки, ртуть місткі лампи, пластмасові вироби, спричиняють колосального збитку флорі і фауні, і самій людині. А при горінні сміття у повітря потрапляють небезпечні для здоров’я хімічні речовини; органічні відходи сприяють розмноженню хвороботворних мікроорганізмів та паразитів, які є переносниками багатьох небезпечних інфекційних хвороб.

Повний опис проєкту

1 січня 2018 року була внесена правка у Закон «Про відходи», який суворо зобов’язує сортувати сміття та забороняє захоронення на полігонах неперероблених твердих відходів. Зокрема йдеться й про те, що кожен українець повинен сортувати сміття, адже за бездіяльність передбачено штрафну санкцію. Але по сьогоднішній день немає жодного українського міста, де була б реалізована комплексна програма щодо сортування відходів, не скрізь є окремі контейнери/смітники для різного сміття. Зрозуміло, що діяти повинні абсолютно всі: свідомі громадяни та влада, щоб розв’язати питання, яке перетворилось в гостру проблему сьогодення та справжнє екологічне лихо! Кобеляцька громада - не виняток!
Поки що єдиним варіантом зменшення кількості сміття є роздільне сортування і передача його на переробку. Але ж у Кобеляках тільки в 2023 році з’явилися кілька контейнерів для роздільного сміття в місцях загального користування, але їх кількість недостатня, а ось смітників для роздільного збору відходів взагалі немає!
Проєкт передбачає встановлення смітників для роздільного збору відходів в парках, на вулицях , та у місцях скупчення людей, що дасть можливість зменшити кількість стихійних сміттєзвалищ біля контейнерів та покращить екологічну свідомість людей.

Проблема проєкту

В результаті неправильного/безвідповідального ставлення населення Кобеляцької громади (проблема актуальна і для України загалом) до побутових відходів макулатура, пластик, скло, органіка, небезпечні відходи тощо використовуються нераціонально: цінна вторинна сировина не потрапляє на переробку (тобто втрачається), а небезпечна — неправильно утилізується. Це створює загрозу довкіллю та населенню як частині екологічної системи.

Мета проєкту

Покращення екологічного стану довкілля Кобеляцької громади; формування культури сортування сміття; раціональне використання відходів, отримання вторинної сировини.

Співорганізатори і партнери проєкту

• Місцева влада
• Ініціативні групи мешканців міста
• Мешканці міста, які зацікавлені у покращенні благоустрою міста

Залучені сторони і цільова аудиторія проєкту?

Цільова аудиторія, на яку спрямовані результати проєкту, формується з осіб, які проживають на території м. Кобеляк, що становить
Мешканці та гості міста м.Кобеляки – основна цільова аудиторія проєкту.
Нині в місті мешкають сміливі містяни, які, попри війну, лишились працювати, а також ― діти та молодь, які продовжують навчатися та розвивати місто. Тут також знайшли прихисток сотні вимушено переміщених осіб. Цей проєкт направлений на покращення рівня комфорту всіх без вийнятку мешканців та гостей міста

Очікувані результати проєкту

Ми плануємо встановити 100 баків для роздільного збору відходів в парках, на вулицях, та у місцях скупчення людей. З ними буде легко сортувати сміття і цим самим вносити свою частку у збереження екології.
Це буде мати такі наслідки:
• Екологічний – зменшення забруднення навколишнього середовища. Популяризація ідеї сортувати сміття.
• Соціальний – підвищення рівня комфортних умов та благоустрою для мешканців м. Кобеляки.
• Санітарно-гігієнічний - зменшення будь-якого шкідливого впливу та його факторів на здоров'я мешканців м. Кобеляки.

Масштабування та реклама проєкту

Проведення роз’яснювальної роботи серед населення з використанням всіх каналів комунікації, зокрема:
● публікації в місцевих ЗМІ;
● просування проєкту в соцмережах в різноманітних спільнотах Кобеляк на Facebook;
● публікації на сторінках ініціативних містян, партнерські публікації в Instagram, в Telegram-каналах та на Viber-групах;
● друк буклетів, флаєрів з презентацією проєкту та їх реалізація серед населення;
● презентація проєкту на заходах міста.

Лідер

Михайленко Лідія Олександрівна

Статус

Брав участь

Підтримали

125

Номер

77

Заходи проєкту

Бюджет