Наше майбутнє без сміття!!!
Даний екологічний проект покликаний привернути увагу дітей та дорослих селища Диканька до глобальної проблеми сортування побутових відходів, неконтрольованого засмічення територій та інформаційної необізнаності населення щодо сортування та переробки деяких видів відходів, що є дуже важливим, тому що здоров’я мешканців напряму залежить від них самих, від бажання зберегти природу чистою для майбутніх поколінь. Адже екологія починається з кожного з нас!




Повний опис проєкту
Проблема утилізації відходів знайома не тільки Україні, а й всьому світу. Кожна держава вирішує це питання по-різному: спалювання, захоронення, переробка, будування заводів, впровадження нових законів та правил. Однак, перший пункт, з якого усюди починалась боротьба з відходами – сортування сміття, проведення якого залежить саме від громадян.
В Україні дуже маленький відсоток людей, які дійсно сортують відходи, хоча мають для цього можливості. Дехто не знає, з чого почати, а дехто просто не розуміє важливість сортування сміття.
Найперша та найважливіша причина для сортування сміття – зменшення шкідливого впливу на навколишнє середовище. Сортування допомагає зменшити кількість відходів, які знаходяться на сміттєзвалищі, завдяки їх подальшій утилізації. Без цього сміття буде тільки накопичуватись, адже для його розкладання потрібно надто багато часу. Наприклад, картонні коробки розкладаються протягом 3-х місяців, офісний папір – 2 роки, пластикові пляшки - 180-200 років, алюмінієві банки – 500 років.
Більшість відходів, які потрапляють на смітник, придатні для повторного використання: папір, пластик, скло та органічні відходи. З макулатури виготовляють нові паперові вироби, а також туалетний та пакувальний папір. Скло – унікальний матеріал, який можна переробляти нескінченну кількість разів без втрати якості. Зі скла виготовляють будь-які скляні вироби (плашки, банки, посуд, будівельне скло), дрібний пісок для будівництва, навіть добриво. Пластик – небезпечний матеріал, оскільки на його розкладання потрібно надто багато часу, а при горінні він завдає чималої шкоди екології. Переробка пластику дає можливість отримати купу корисних речей: меблі, канцелярське приладдя та інші пластикові вироби.
Безперечно, роздільний збір сміття є наріжним каменем у боротьбі з відходами, тому його не варто ігнорувати. Існує думка, що сортування відходів – це складно, незручно та вимагає багато часу, але це лише стереотип. Насправді, роздільний збір сміття не потребує особливих зусиль та швидко входить у звичку, тому для всіх нас дуже важливо усвідомити, як це усвідомили мешканці розвинених країн, наскільки "сміттєвий вал" небезпечний для селища та довкілля.
Даний проект дасть змогу удосконалити систему збору твердих побутових відходів роздільним методом, що значною мірою покращить благоустрій селища, екологічний стан довкілля, підвищить громадську свідомість мешканців.
В результаті перемоги в даному проекті буде придбано та встановлено сітчасті контейнери для збору ПЕТ пляшок та контейнери для збирання скла. І кожен із нас повинен усвідомити перевагу сортування для здорового життя мешканців нашого селища.
Проблема проєкту
Впродовж багатьох років тверді побутові відходи просто звалюються на наших земельних ділянках без сортування та утилізації. Облаштування та санітарний стан наявних сміттєзвалищ часто становлять екологічну та епідемічну загрозу через вільний доступ людей і тварин. У спекотну погоду такі завали сміття можуть призвести до вибухів газу, що накопичився у тонах побутових відходів, а також до численних пожеж сміття.
Сміття в нашому селищі накопичується роками і стає причиною отруєння земель та повітря. Культура сортування відходів тільки починає зароджуватися: небайдужі громадяни вдома збирають сміття роздільно та шукають способи віддати його на переробку, але цього мало у масштабах селища. Навіть якщо громадяни й сортують відходи – то є проблема з вивезенням його туди, де розміщені пункти прийому відсортованих відходів. Тобто можливість здійснювати та збирати ТПВ роздільно неможливо без налагодження системи такого збору.
Мета проєкту
Метою проекту є:
- основною метою проекту є створення та облаштування на території селища Диканька спеціальних місць для роздільного збирання ресурсоцінних твердих побутових відходів (скло, пластик) із подальшою їх реалізацією закупівельним організаціям;
- зменшити кількість загального сміття шляхом відбору типів сировини, які підлягають переробці;
- покращення якості надання послуг в галузі поводження з твердими побутовими відходами на території смт. Диканька;
- зміцнення матеріально – технічної бази комунального підприємства та збільшення надходжень за рахунок реалізації вторинної сировини;
- залучити населення до конкретних дій та виховати у свідомості громадян культуру дбайливого ставлення до навколишнього середовища.
Співорганізатори і партнери проєкту
Полтавська обласна рада, Диканська селищна рада, Диканський комбінат комунальних підприємств.
Залучені сторони і цільова аудиторія проєкту?
Проект розрахований на всіх мешканців селища Диканька в кількості 8500 осіб, 1950 - ВПО, гостей та туристів.
Очікувані результати проєкту
Придбання та облаштування майданчиків для встановлення на території селища Диканька – 66 сітчастих контейнерів для збору ПЕТ пляшок та 66 сітчастих контейнерів для збору скла;
- очікується, що в результаті проекту зросте кількість мешканців смт. Диканька, які будуть свідомо підходити до сортування побутових відходів;
- зменшиться кількість відходів, які підлягають захороненню. Відповідно зросте кількість тих відходів, які є сировиною для вторинної переробки і повторного використання;
- за рахунок реалізації вторинної сировини передбачається надходження додаткових коштів підприємству та зменшення навантаження на місцевий бюджет.
Масштабування та реклама проєкту
У разі перемоги в проекті, підприємство тільки розпочне набирати своїх обертів у сфері сортування твердих побутових відходів, так як у рамках проекту ми в змозі будемо придбати лише 66 сітчастих контейнерів для збору ПЕТ пляшок та 66 сітчастих контейнерів для збору скла для селища Диканька. На майбутнє плануємо започаткувати збір сировини для вторинної переробки по всій громаді і закупити контейнери не лише для скла та пластику, а й для збору паперу.
Рекламування проєкту відбуватиметься шляхом розміщення відповідної інформації на сайті Диканської селищної ради, в районній газеті «Трудова слава», в соціальних мережах Фейсбук, Інстаграм.