Озеленення Новоселівської громади – крок до сталого розвитку

Проблемою, на вирішення якої спрямовано проєкт, є забруднення атмосферного повітря через викиди та пил від транспортних засобів в найбільших селах громади зі жвавим рухом транспорту. Через відсутність зелених насаджень на вулицях уздовж центральних доріг забруднене повітря безперешкодно потрапляє до осель. Це викликає невдоволення і скарги жителів, може спричинити захворювання. В рамках проєкту плануємо здійснити благоустрій та озеленення головних вулиць найбільших сіл громади – Божківське, Терентіївка, Рунівщина. Для цього проведемо комунікаційну кампанію, просвітницькі заходи щодо сталого розвитку серед населення, придбаємо саджанці ялівцю, організуємо толоки з прибирання територій і висаджування рослин в 3-х селах, залучивши максимально широке коло місцевих жителів. Проєкт дозволить адаптувати громаду до змін клімату, поліпшити екологічний стан навколишнього середовища, покращити життєвий простір для мешканців та підвищити туристичний потенціал громади.

Повний опис проєкту

Адаптація громад до змін клімату актуалізується через військові дії. Один із способів такої адаптації є збереження та відновлення зелених зон, адже саме зелені насадження затримують від 20 до 86 % пилу, що робить повітря чистішим, а також зменшують забруднення мікробами на 19-44%, мають звуковідбивні властивості, тим самим створюють комфортний для людей мікроклімат;
Проблемою, на вирішення якої спрямовано проєкт, є забруднення атмосферного повітря через викиди та пил від транспортних засобів в найбільших селах громади зі жвавим рухом транспорту. Через відсутність зелених насаджень на вулицях уздовж центральних доріг забруднене повітря безперешкодно потрапляє до осель. Це викликає невдоволення і скарги жителів, може спричинити захворювання. Ці території є «обличчям» громади, яке на сьогодні виглядає непривабливо, оскільки потребує очищення від чагарників та висадження нових рослин.
Мета – адаптувати простір Новоселівської громади до змін клімату та покращити її естетичний вигляд шляхом організації толоки з благоустрою та відновлення зелених насаджень у 3-х селах до кінця 2024 р.
В рамках проєкту плануємо здійснити благоустрій та озеленення головних вулиць найбільших сіл громади – Божківське, Терентіївка, Рунівщина.
Для цього проведемо комунікаційну кампанію, просвітницькі заходи щодо сталого розвитку серед населення, придбаємо саджанці ялівцю (360 шт., розділимо порівну між селами), організуємо толоки з прибирання територій і висаджування рослин в 3-х селах, залучивши максимально широке коло місцевих жителів.
В цілому проєкт дозволить адаптувати громаду до змін клімату, поліпшити екологічний стан навколишнього природного середовища, підвищити туристичний потенціал громади, покращити життєвий простір для мешканців, змінити їх поведінку з орієнтацією на сталий розвиток.
Проєкт є логічним продовженням еколого-орієнтованої політики громади, має інноваційний характер, оскільки поєднує екологічну, соціальну, естетичну та економічну складові. Це означає, що його реалізація дозволить покращити екосистему громади, створити комфортний життєвий простір для мешканців та унікальний образ громади відповідно до принципів Європейського зеленого курсу.
Цільова аудиторія – жителі громади, в т. ч. ВПО, гості, туристи, суб’єкти господарювання, подорожуючі, установи і організації, які опікуються питаннями сталого розвитку.

Проблема проєкту

За даними науковців, клімат продовжить змінюватися і до цього потрібно адаптуватися. Якщо не адаптуватися, то поверхня землі влітку сягатиме майже 50°C, люди зі слабкою серцево-судинною системою будуть непритомніти від спеки, дерева від шквального вітру будуть падати на авто та лінії електропередачі. Для України і для Новоселівської громади це питання наразі є дуже актуальним.
Громада впроваджує еколого-орієнтовану політику: відбувається сортування відходів, систематично здійснюється благоустрій населених пунктів. Сільська рада підтримує ідеї благоустрою сіл мешканцями громади, впроваджує зелені ініціативи. На сьогоднішні здійснено багато робіт для забезпечення успішного озеленення території громади: ліквідовано більшість аварійних дерев, на прибудинкових територіях вичищені існуючі насадження, видалені пеньки зрубаних аварійних дерев, висаджено молоді рослини у 3-х паркових зонах.
У селах Рунівщина, Терентіївка та Божківське видалені старі дерева, які є аварійними та створюють небезпеку для людей і дорожнього руху. А от підсадження нових якісних дерев і кущів є проблематичним через відсутність коштів у місцевому бюджеті.
Така ситуація посилює вплив зміни клімату на громаду. Зменшення кількості зелених насаджень призводить до негативних екологічних наслідків: підвищення середньої температури повітря; погіршення якості повітря через викиди та пил від транспортних засобів; погіршується загальний естетичний вигляд сіл. Всі ці негативні явища, у свою чергу, впливають на якість життя в громаді та стан здоров’я її жителів.
Особливо гострою проблема є для жителів найбільших сіл громади зі жвавим рухом транспорту – Божківське, Терентіївка, Рунівщина. Забруднене повітря потрапляє до осель, що викликає невдоволення і скарги жителів, може спричинити захворювання, загострення алергічних реакцій.

Мета проєкту

Мета – адаптувати простір Новоселівської громади до змін клімату та покращити її естетичний вигляд шляхом організації толоки з благоустрою та відновлення зелених насаджень у 3-х селах до кінця 2024 р.

Співорганізатори і партнери проєкту

1. КУ «Агенція місцевого розвитку територіальних громад Полтавського району» - допомога з організаційними питаннями, висвітлення інформації.
2. КП «Турбота» - виконання технічних робіт, в т.ч.: підготовка території, висаджування рослин з використанням власної техніки та знаряддя.
3. ГО «Платформа сталого розвитку «Перспектива» - поширення інформації про проєкт, популяризація сталих заходів серед широкого кола громадськості.
4. Навчально-виховні заклади громади – догляд за рослинами.

Залучені сторони і цільова аудиторія проєкту?

Цільовою аудиторією проекту є жителі Новоселівської громади (5600 чол.), внутрішньо переміщені особи, які знайшли прихисток в громаді (361 чол.), відвідувачі та гості громади. Бенефіціари:
– мешканці сіл Божківське, Терентіївка, Рунівщина (2341 чол. включно з ВПО), які матимуть комфортні умови для проживання;
– Новоселівська сільська рада – забезпечення гідних умов проживання для мешканців, покращення туристичного потенціалу громади та її іміджу, підвищення згуртованості спільноти та зниження соціальної напруги.

Очікувані результати проєкту

Очікувані результати даного проєкту:
– очищення, озеленення та благоустрій місцевості громади;
– забезпечення сприятливих та безпечних умов для проживання;
– покращення стану атмосферного повітря;
– покращення здоров’я та самопочуття громадян;
– покращення іміджу громади та її туристичного потенціалу завдяки підвищенню естетичності населених пунктів;
– усвідомлення необхідності екологічного вибору як вибору, орієнтованого на сталий розвиток.

Масштабування та реклама проєкту

Масштабування та поширення інформації про реалізацію проєктних заходів (фото, відео, пости, публікації) буде здійснюватися:
– на офіційному сайті громади і у соцмережі Фейсбук;
– через соціальні мережі Фейсбук партнерів;
– у загальній вайбер-групі Новоселівської громади, учасниками якої є понад 300 осіб – жителі громади, у т.ч. ВПО;
– у друкованій газеті громади «Вісник».

Лідер

Провороцька Юлія Василівна

Статус

На голосуванні

Підтримали

144

Номер

45

Заходи проєкту

Бюджет