Знезараження стічної води задля збереження водних ресурсів басейну річки Сула в межах Лубенської територіальної громади

Встановлення і відновлення технологічної системи дозування гіпохлориту натрію із заміною матеріалів, що відпрацювали свій технологічний ресурс по знезараженню стічних вод, що сприятиме оптимізації ресурсів та збереженню екології ґрунту, ґрунтових вод та водних ресурсів басейну річки Сула.

Повний опис проєкту

Збільшення промислового виробництва, поліпшення побутових умов життя населення супроводжується постійним збільшенням обсягів скидання стічних вод у відкриті водойми. Стічні води – це неминучі відходи життєдіяльності людей, вони насичені промисловими чи господарсько-побутовими скидами (органічними й мінеральними речовинами), які виводяться з території населених пунктів та підприємств через каналізацію.
Скидання таких стічних вод у відкриті водойми спричиняє забруднення річок, водосховищ та підземних басейнів. У подальшому це призводить до того, що води стають непридатними навіть для комунального та виробничого споживання.
У місті Лубни водовідведення каналізаційних стічних вод від підприємств, установ, організацій та населення міста Лубни у річку Сула здійснюється через каналізаційні мережі за допомогою каналізаційних очисних споруд №1 та №2 (далі – КОС №1, КОС №2).
Очищення господарсько-побутових стоків у місті Лубни, які містять велику кількість забруднюючих речовин, являє собою складну багатофакторну задачу, завершити яку в одну дію просто неможливо, тому дана проблема вирішується за допомогою комбінування різних методів очистки.
Очистка стічних вод у місті Лубни проводиться на каналізаційних очисних спорудах за такими схемами:
1. На КОС №1: абоненти міста Лубни – каналізаційні мережі – каналізаційні насосні станції – приймальна камера – пісколовки – первинні відстійники – освітлювачі – аеротенки – вторинні відстійники – хлораторна – скидний колектор – скидний канал – річка Сула.
2. На КОС №2: абоненти міста Лубни – каналізаційні мережі – каналізаційні насосні станції – приймальна камера – пісколовки – первинні відстійники – біофільтри – вторинні відстійники – хлораторна – скидний колектор – скидний канал – річка Сула.
Знезараження стічної води на очисних спорудах здійснюється за допомогою гіпохлориту натрію, який виробляється у процесі експлуатації блочних електролізних установок «Полум’я-2».
На сьогоднішній день система дозування гіпохлориту натрію потребує відновлення, що в подальшому позитивно відобразиться на екологічному стані річки Сула, ґрунтів та ґрунтових вод.

Проблема проєкту

Нині на очисні споруди комунального підприємства «Лубни-водоканал» надходять господарсько-побутові стоки від населення міста Лубни з більш високою концентрацією завислих речовин, ортофосфатів та азоту амонійного. Дані обставини спричиняють потрапляння недостатньо очищеної стічної води в річку Сула та призводять до масового розмноження низки видів синьо-зелених водоростей або ціанобактерій. Як наслідок, у воді з’являються токсичні сполуки та велика кількість органіки, що створює живильне середовище для бактерій, у тому числі й небезпечних патогенних. Крім того, виникає дефіцит кисню у воді, що стає причиною смерті риби та інших водних жителів. Під впливом цих негативних чинників у найближчому майбутньому річку Сула неможливо буде врятувати, що безпосередньо призведе до екологічної катастрофи та вплине на можливість забезпечити всі потреби громадян у питній воді, оздоровленні, розвитку промисловості та підприємництва.
Для вирішення цієї проблеми та зменшення ризиків екологічної катастрофи проводиться знезараження стічної води на виході з очисних споруд гіпохлоритом натрію. Гіпохлорит натрію у вигляді розбавленого розчину знищує всі види патогенних агентів і використовується для дезінфекції.

Мета проєкту

Метою даного проєкту є зменшення негативного впливу від діяльності комунального підприємства «Лубни-водоканал» на екологічний стан водних ресурсів басейну річки Сула.

Співорганізатори і партнери проєкту

КП «Лубни-водоканал» - виконавець та балансоутримувач проєкту, виконавчий комітет Лубенської міської ради – співфінансування проєкту.

Залучені сторони і цільова аудиторія проєкту?

Мешканці та внутрішньо переміщені особи, які проживають у місті Лубни –близько 50,0 тис. осіб, абоненти КП «Лубни-водоканал» - 22046 особи, юридичні особи – 655.

Очікувані результати проєкту

- Зменшення негативного впливу на ґрунт, ґрунтові води та річку Сула.
- Покращення екологічного стану водних ресурсів басейну річки Сула.
- Скорочення ризиків екологічної катастрофи.
- Проведення модернізації каналізаційних очисних споруд.

Масштабування та реклама проєкту

Реалізація проєкту відбуватиметься на території міста Лубни та сприятиме поліпшенню екологічного стану навколишнього середовища і покращенню життя мешканців.
Інформацію про реалізацію проєкту буде поширено в засобах масової інформації та соціальних мережах.
Буде проведена профілактична та розʼяснювальна робота з мешканцями міста щодо ощадливого використання водних ресурсів та правил відповідального ставлення до використання системами водовідведення.

Лідер

ЯКИМЕНКО ЄВГЕНІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ

Статус

Брав участь

Підтримали

370

Номер

59

Заходи проєкту

Бюджет