Міні-екопарк "Green Lizard"
Біля 113 видів тварин, які знаходили на Полтавщині, занесені до Червоної книги України. Деякі зникають на наших очах. Один із таких видів є зелена ящірка – причина вразливості цього виду – вплив людини на ті місця, де вона живе в норах або полює, застосування пестицидів, які її вбивають, вилов красивих тваринок. Згідно з Червоним списком Міжнародного союзу охорони природи (МСОП), ящірка зелена перебуває під загрозою зникнення в деяких видах. Популяції цієї тварини скорочуються через вплив людини на природу та полювання на ящірок з комерційною метою. Постійний вплив негативних факторів (як людських, так і природних) виде до зниження цього виду.

Повний опис проєкту
Копилівський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Ялинка» Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області перебуває у спільній власності Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області. Практична діяльність закладу спрямована на охорону довкілля та зміцнення здоров'я дітей у фізичному, психічному, духовному та соціальному плані, а також формування емпатійного ставлення до навколишнього світу.
Екологічна освіта є важливою частиною роботи закладу, оскільки відіграє важливу роль у поглибленні знань дітей про навколишній світ, розвитку гуманного ставлення до всього живого та формуванні емпатичної поведінки в природному середовищі. Територія дитячого садка розташована в тихій екологічній зоні з багаторічниками, фруктовими деревами та великою кількістю квітучих рослин.
Так як, ящірка зелена мешкає в сухих місцях на схилах берегів, скелях, серед чагарників, на галявинах у лісі, у рідколіссі, біля заплав, але будівництва котеджів на території перебування ящірки зеленої згубно діє на її популяцію, оскільки порушення земельного покриву та флори, де вона перебуває, призведе до незворотної загибелі цього виду, особливо на території, де зосереджена її популяція.
Зазначено, що особини ящірки зеленої селяться у порослих травою та чагарником схилах пагорбів й ярів, в урвищах, біля берегів річок, на лісових галявинах, садах, у рідколіссях. Риють нори до 1 м у довжину. Часто ховаються під камінням, у норах гризунів, дуплах. Гарно і швидко бігають та лазять по вертикальній поверхні. Живляться комахами, ягодами, особливо полюбляють калину. Ящірки зелені зазвичай харчуються фруктами, комахами і нектаром з квітів, тому площа під міні-екопарк буде засаджена прийнятними для неї деревами, чагарниками, квітами тощо.
Основними причинами зниження чисельності ящірки зеленої: антропогенна трансформація місць помешкання, застосування пестицидів, хижацький вилов, в окремі роки – надто холодні зими. З кожним роком популяція може зменшуватися. Крім того, будівництво між с. Копилами та комплексу «Мухомор» призводить до знищення середовища перебування популяції ящірок.
Для припинення зниження популяції, необхідно створювати екосередовища для комфортного перебування популяцій, можливості розширення їх виду.
Однією з найважливіших проблем, що стоять перед людством сьогодні, є питання взаємодії людини і природи, тобто збереження навколишнього середовища, дії для підтримки популяцій певних видів і тварин, а також збереження ландшафту деяких видів в місцях проживання людини. Метою було не просто дочекатися еко-міні-парку, а створити екологічно затишне місце, де природа і людина могли б бути більш інтегрованими, тобто захистити види зелених ящірок від повного вимирання. Екологічна свідомість батьків також впливає на екологічну освіту їхніх дітей.
Проблема проєкту
В нашому населеному пункті можна побачити зелену ящірку в задовільному стані. Тварина має вразливий природоохоронний статус, але зустрічається на південному заході, вздовж долини р. Дніпра до Києва на півночі та вздовж долини р. Ворскли на півдні. Крім того зелена ящірка занесена до Червоної книги України через свою рідкісність.
Згідно з Вікіпедією, ящірка зелена зустрічається в кількості 1-2 особини на кілометр маршруту поблизу Черкас і від 0,01 особини/га до 3-35 особин/км у Дніпровському регіоні. На острові Хортиця, на березі оз. Ялпугта в регіональному ландшафтному парку «Гранітно-степове Побужжя» в найкращих місцях виявлено 20-30 особин на 100 м.
У Німеччині вид занесений до національного Червоного списку як «зникаючий (CR)».
Вид ящірки зеленої також перебуває під особливою охороною Бернської конвенції (список видів, що суворо охороняються, наведено у Додатку II). Він охороняється в Канівському природному заповіднику, Національному природному парку «Подільські Товтри», Національному природному парку «Великий Луг» та Регіональному ландшафтному парку.
Тому існує очевидна потреба у розширенні мережі природоохоронних територій та боротьбі з незаконним виловом ящірок і торгівлею ними.
Мета проєкту
Розробка проєкту для збереження популяції ящірки зеленої - це створення екологічного мініпарку із максимальним збереженням ландшафту для перебування ящірки зеленої, а також його створення є однією з ланок у загальній системі виховання, особливо у екологічному напрямку. Проєкт має екологічну, естетичну та рекреаційну направленість. Створення екологічної території комфорту із максимальним збереженням існуючого ландшафту. Виховання екологічних цінностей у дітей та дорослих. Озеленення та благоустрій території. Залучення більшості ініціативних груп до збереження довкілля.
Співорганізатори і партнери проєкту
Комунальне підприємство «Благо» Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області для здійснення робіт з благоустрою, озеленення та оновлення території, Терешківська сільська рада Полтавського району Полтавської області – як суб’єкт ознайомлення громади з екологічною проблемою та як партнер у реалізації проекту по створенню міні-екопарку «Green Lizard».
Залучені сторони і цільова аудиторія проєкту?
Батьки, діти, співробітники закладу дошкільної освіти ясла-садок «Ялинка», відвідувачі, гості.
Очікувані результати проєкту
Привернути увагу громадськості та органів самоврядування до глобальної проблеми зникнення тварин занесених до Червоної книги, а також до участі у впорядкуванні та благоустрою сільської місцевості; інформативного формувнаня екологічної свідомості жителів, сприяючи організувати громадськість та місцеве самоврядування до участі у захисті популяцій тварин.
Масштабування та реклама проєкту
Інформацію про хід реалізації даного проєкту з фотоматеріалами буде висвітлено на сайті ОТГ, на офіційних сторінках ЗДО (ясла-садок) «Ялинка» у фейсбук та в інших соціальних мережах.