Придбання та встановлення контейнерів для сміття на території Лютенської громади
Основна екологічна проблема кожної громади, в тому числі і Лютенської, – це забруднення навколишнього природного середовища побутовими відходами, що накопичуються по всій території у великих обсягах. На сьогодні в Лютенській територіальній громаді поступово запроваджується роздільний збір сміття. Але, через збільшення кількості внутрішньо переміщених осіб, наявних у населених пунктах сміттєвих баків на даний час не вистачає. Є потреба в додатковому встановленні баків для роздільного збору сміття в віддалених місцях сіл і в місцях найбільшого скупчення людей. У результаті впровадження проєкту на території Лютенської громади буде обладнано 8 майданчиків по роздільному збору твердих побутових відходів для населення та придбано і встановлено 16 металевих баків з кришкою.

Повний опис проєкту
Повномасштабна війна росії проти України спричинила різке збільшення кількості внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО), які тікаючи від атак агресора, були змушені змінити місце свого постійного проживання. За час війни 1210 осіб, які покинули свої домівки, переїхали до нашої громади. І хоча частина ВПО, а саме 451 особа повернулися до місць свого постійного проживання, втім значна кількість осіб (759 осіб станом на 18 квітня 2024 року) не має можливості зробити це.
В зв`язку із збільшенням мешканців громади виникла проблема дефіциту сміттєвих баків. Через недостатню кількість контейнерів несвідомі громадяни створюють нові стихійні сміттєзвалища, або ж збільшують площі вже наявних.
Саме тому проблему потрібно активно вирішувати, щоб вона не набула більших масштабів.
Проєкт «Придбання та встановлення контейнерів для сміття на території Лютенської громади» спрямований на те, щоб призупинити процес накопичення відходів та засмічення території.
Завдання проєкту – створення належних умов для роздільного сортування сміття. Для сільської місцевості важливо створити такі умови, оскільки, на відміну від міської місцевості, у нас більше спокус (поля, ліси, луки) для створення стихійних сміттєзвалищ. На території громади діє 4 офіційних звалищ. Крім того, щорічно у громаді з’являються до 6 стихійних сміттєзвалищ, під час ліквідації яких утилізується близько 50-70 м3 сміття. Речовини, які виділяються в результаті хімічних реакцій на полігонах твердих побутових відходів, здатні перетворити територію громади на одну суцільну зону екологічного лиха. Тому досить актуальною є необхідність збирання шкідливого для природи сміття у сміттєві баки та вивезення його на спеціально відведені для цього місця з метою подальшої переробки, а залишок (органічні відходи, так зване «екологічно нешкідливе сміття») – для захоронення на полігон.
На сьогодні послуги по вивезенню твердих побутових відходів у межах Лютенської ТГ здійснює КП «Сервіс» Петрівсько-Роменської сільської ради». Підприємство працює по принципу забезпечення роздільного збору та перевезення ТПВ, діючи на підставі затвердженої Схеми санітарної очистки, логістичної схеми транспортних маршрутів перевезення відходів. Органічні відходи транспортуються на сміттєзвалища сіл Лютенька, Соснівка, Рашівка та Лисівка.
Проєктом передбачається збільшити кількість точок розміщення сміттєвих баків та встановити їх там, де не вистачає. Планується придбання нових металевих сміттєвих баків ємністю до 0,75 куб.м. («куби») – для роздільного збору сміття. На 1 локацію в селі встановлюватиметься 2 «куби»: синій бак - відходи, що підлягають вторинній переробці (пластик, скло, метал, папір) та сірий бак – відходи, що не підлягають переробці (органічні відходи та змішані).
Реалізація даного проєкту сприятиме покращенню екологічної ситуації у громаді та підвищенню екологічної культури жителів.
Проблема проєкту
Проблемою проєкту є забруднення навколишнього природного середовища та порушення екологічного балансу внаслідок засмічення довкілля.
Через недостатню кількість сміттєвих баків (контейнерів) створюються нові стихійні сміттєзвалища, або ж збільшують площі вже наявних. Даний проект націлений на вирішення даної проблеми, щоб вона не набула більших масштабів.
Засміченість території в населених пунктах негативно відображається на інвестиційній привабливості громади.
Мета проєкту
Метою проєкту є створення належних умов для поліпшення екологічного стану сіл Лютенської громади і запровадження системи збирання твердих побутових відходів з подальшим вивезенням на сміттєзвалище.
Співорганізатори і партнери проєкту
Співорганізатором даного проєкту є Лютенська сільська рада, яка бере на такі себе зобов’язання:
- співфінансування проєкту в розмірі 50%;
- проведення тендерних закупівель сміттєвих контейнерів;
- контроль за ходом реалізації проекту.
Партнер проєкту – КП «Сервіс» Петрівсько-Роменської сільської ради», виконавець послуг по вивезенню твердих побутових відходів, зобовязується:
- регулярно вивозити сміття;
- проводити подальшу інформаційну кампанію щодо розширення споживачів.
Залучені сторони і цільова аудиторія проєкту?
Цільовою аудиторією є місцеве населення Лютенської територіальної громади в кількості 5037 чол. (жителі 12 населених пунктів).
Очікувані результати проєкту
Очікувані результати проєкту:
- зменшення обсягів твердих побутових відходів на сміттєзвалищах;
- покращення санітарного стану населених пунктів;
- запобігання створенню несанкціонованих сміттєзвалищ;
- забезпечення чистоти та сприятливих умов для життя мешканців;
- покращення рівня благоустрою, естетичної та інвестиційної привабливості громади;
- зменшення негативного впливу на природу, здоров’я людей, життя тварин;
- виховання екологічно грамотної культури поведінки людини в навколишньому середовищі.
Масштабування та реклама проєкту
Проєкт реалізуватиметься у межах Лютенської територіальної громади, в межах 12 населених пунктів.
З метою поширення серед місцевого населення інформації про даний проєкт, планується розмістити інформацію про нього на офіційному сайті Лютенської сільської ради, в соціальній мережі Фейсбук, а також провести інформаційно-розяснювальну роботу серед населення по питанню необхідності сортування сміття.
Результати реалізації
